به نظر می رسد چاپ سه بعدی در حوزه‌ی ساخت و ساز همچنان در حال رشد است! در اخبار اخیر،  Printed Farms و COBOD اعلام کرده‌اند که بزرگترین ساختمان پرینت سه‌بعدی در جهان واقع در فلوریدا را تکمیل کرده‌اند. این سازه با مساحت کل بیش از 10100 فوت مربع یا حدود 940 متر مربع، ظاهراً نزدیک به 50 درصد بزرگتر از رکورد پیشین در خاورمیانه است است. ناگفته نماند که این ساختمان با در نظر گرفتن امکانات لازم برای مقابله با بلایای طبیعی مانند طوفان و گرما در این ایالت ساخته شده است. در واقع،  Printed Farms با چاپ سه بعدی در ساخت و ساز در فلوریدا غریبه نیست.

در واقع همین شرکت بود که اولین خانه پرینت سه بعدی را در تالاهاسی، پایتخت ایالت، در سال 2021 ساخت. همینطور، COBOD نه تنها به دلیل راه حل های بتونی چاپ سه بعدی، به ویژه BOD2، بلکه برای تعداد پروژه های ساخت و ساز پرینت سه بعدی چشمگیر از جمله، بلندترین ساختمان پرینت سه بعدی در جهان که 33 فوت یا 9.9 متر ارتفاع دارد شناخته می‌شود. اکنون این دو شدکت می توانند افتخار ساخت بزرگترین ساختمان پرینت سه بعدی، این انبار اسب لوکس در ولینگتون، فلوریدا را نیز به رزومه‌ی خود اضافه کنند.

بزرگترین ساختمان چاپ سه بعدی در جهان 

همانطور که گفته شد، این سازه در واقع یک انبار اسب لوکس با مساحت کل 10105 فوت مربع یا 939 متر مربع است که به ویژه به دلیل طول 155 فوتی (47 متر) این ساختمان است. علاوه بر این، عرض آن 83 فوت (25 متر) و ارتفاع آن 14 فوت (4 متر) است. اگرچه مرتفع ترین ساختمان پرینت سه بعدی نیست، اما مساحت کل آن، از بسیاری از پروژه های دیگر که به دلیل محدودیت ابعاد ساخت چاپگر کوچک هستند، بزرگ تر است.

علاوه بر این، این ساختمان به ویژه برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی شدید محلی، از جمله طوفان های استوایی ساخته شده است؛ زیرا که فلوریدا با 125 طوفان از سال 1851 که شامل 40 طوفان "سهمگین" می شود، طوفان خیزترین ایالت در سرتاسر کشور در نظر گرفته می شود. همچنین به ادعاهای فزاینده در مورد ایمنی ساخت و ساز چاپ سه بعدی اشاره می‌کند و حداقل در این زمینه راه حلی ارائه می دهد. علاوه بر این، طراحی ساختمان با در نظر گرفتن گرمای شدید موجود در ایالت صورت گرفته است. دیوارهای پرینت سه بعدی سازه با حفره و شکاف هوا که امکان خنک شدن طبیعی در سراسر سازه را فراهم می‌کنند، ساخته شده اند و نمایانگر هندسه های جالبی است که می‌توان با استفاده از این فناوری انجام داد.

 فیلیپ لوند-نیلسن، یکی از بنیانگذاران COBOD گفت: "Printed Farms کار قابل توجهی در تکمیل این سازه‌ی عظیم انجام داده است و این پروژه دوباره خاطر نشان می‌کند که چگونه پرینت سه بعدی صنعت ساخت و ساز را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد. COBOD مفتخر است که تامین کننده فناوری برای یک پروژه عظیم پرینت سه بعدی دیگر در خاک ایالات متحده است که با فاصله‌ی زمانی کمی پس از اتمام اولین ساختمان 2 طبقه پرینت سه بعدی در تگزاس انجام می شود." برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.


منبع: 3Dnatives