سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. در واقع، بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تنها در سال 2020 حدود 10 میلیون مرگ در سراسر جهان یا تقریباً یک مورد از هر شش مرگ در سراسر جهان بر اثر سرطان رخ داده است. با این حال، اگرچه تحقیقات در مورد درمان آن پیوسته در حال توسعه است، هنوز راه زیادی تا درمان کامل آن در پیش است. اما به نظر می‌رسد جای امید باقی است. دانشمندان مؤسسه ماشین‌آلات و مواد کره (KIMM) و مؤسسه تحقیقاتی علوم زیستی و بیوتکنولوژی کره (KRIBB)، تحت تایید وزارت علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری بایوپرینت سه بعدی جدیدی را معرفی کردند که، به ادعای آنها، می‌تواند روش جدیدی برای درمان سرطان باشد. 

بافت های جامد که به عنوان تومورهای بدخیم متشکل از بافت های عروقی تعریف می شوند، درمان دشواری دارند، به ویژه با ایمونوتراپی. این درمان از موادی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می کند، به ویژه سلول های کشنده طبیعی (سلول های NK) یک لکوسیت که سلول های مضر برای بدن انسان را از بین می برد. طبق گفته مرکز سرطان، ایمونوتراپی اغلب برای بیماران مبتلا به مراحل پیشرفته سرطان توصیه می شود و در درمان انواع خاصی از سرطان ها بسیار موثر شناخته شده است.

در اصل، در ایمونوتراپی، سلول های NK از طریق تزریق داخل وریدی تزریق می شوند. با این حال، در این روش جدید، هیدروژل های چاپ سه بعدی سلول های NK را محصور می کنند. این به جلوگیری از از دست رفتن سلول‌های NK کمک می‌کند، بنابراین اکثر سلول‌های گفته شده را قادر می‌سازد تا در خود سلول‌های تومور قرار گیرند. این امر توسط منافذی که در طول زمان در هیدروژل ساخته شده از آلژینات سدیم و ژلاتین ایجاد می‌شوند، به دست می‌آیند و به سلول‌های NK اجازه می‌دهند بعداً آزاد شوند. و همانطور که آنها در هیدروژل تزریق می شوند، چاپ می شوند و سپس کشت می شوند، حیات سلولی و فعالیت سلول های NK نیز افزایش می یابد. و تاکنون تحقیقات امیدوارکننده بوده است. در مقاله تحقیقاتی، اشاره شد که هیدروژل یک محیط مناسب برای سلول‌های NK ایجاد می‌کند، بنابراین بایوپرینت سه بعدی، سلول‌های NK را به یک روش درمان بالقوه تبدیل می‌کند و راه را برای درمان موثرتر سرطان هموار می‌کند. محقق اصلی Su A Park از KIMM در نتیجه گفت: "این فناوری می تواند به بهبود قابل توجه عملکرد سلول های NK که برای درمان سرطان استفاده می شوند کمک کند. ما انتظار داریم از طریق این فناوری جدید توسعه یافته به درمان بیماران سرطانی کمک کنیم." می توانید تحقیق کامل را از اینجا دانلود کنید.

منبع: 3dnatives