ساخت و ساز پرینت سه بعدی جای پای خود را ثابت کرده! در Dubbo، شهری در نیو ساوت ولز، استرالیا، شورای منطقه ای اعلام کرده است که از چاپ سه بعدی برای ساخت یک مجتمع رفاهی جدید در Macquarie Lions Park West استفاده خواهد شد و انتظار می رود این مجموعه در آگوست سال جاری افتتاح شود. ساختمان سه بعدی 148 متر مربعی توسط Contour3D با استفاده از 25 تن از مواد خود Contour3D، Countourcrete، یک بتن با طراحی خاص حاوی 40٪ مواد بازیافتی ساخته شده است. 

این اولین بار نیست که از پروژه‌های بزرگ Contour3D در صنعت ساخت و ساز پرینت سه بعدی می شنویم. این شرکت استرالیایی پیش از این هم تعدادی پروژه‌ی ساختمانی از جمله پارک تعطیلات پرینت سه بعدی Dubbo را به انجام رسانده. این شرکت به ایجاد راه حل های پایدار برای ساختمان‌هایی که به ویژه به منظور فراهم کردن مسکن مقرون به صرفه ساخته می‌شوند، اختصاص داده شده است. این پروژه‌ی جدید نیز در مسیر مشابهی گام برداشته زیرا به دنبال بهبود دسترسی و افزایش تعداد توالت ها در Lions Park است و در عین حال نگرانی های زیست محیطی و هزینه ها را در نظر می گیرد.

در واقع، به گفته Ian Whipple، مدیر پروژه‌های اصلی در شورای منطقه‌ای دوبو، «بلوک رفاهی با استفاده از بتن با مقاومت بالا با اثرات زیست‌محیطی و ضایعات بسیار کمتر «چاپ» می‌شود و انتظار می‌رود در مقایسه باشیوه‌های سنتی، صرفه‌جویی قابل‌توجهی برای شورا به همراه داشته باشد.” اخبار محلی گزارش دادند که ساخت و ساز نه تنها بزرگتر از بلوک قبلی خواهد بود، بلکه 178000 دلار استرالیا ارزانتر نیز هست.

بلوک رفاهی پرینت سه بعدی در Dubbo

بنابراین دقیقاً چه انتظاری از این بلوک رفاهی پرینت سه بعدی می‌توان داشت؟ همانطور که گفته شد با ابعاد 18.5 متر در 8 متر، حدود 148 متر مربع یا حدود 1593 فوت مربع مساحت آن است. علاوه بر این، سازه از Contercrete ساخته خواهد شد. این ماده جالب است زیرا برای حفظ استحکام بتن طراحی شده است اما با مواد بازیافتی ساخته شده است تا آن را پایدارتر کند. علاوه بر این، Contour3D به طور مداوم در حال بهبود Countercrete از طریق همکاری با دانشگاه نیو ساوت ولز است، و تضمین می کند که می تواند در برابر آب و هوای سخت استرالیا مقاومت کند و آن را قوی و بادوام نگه می دارد و با استحکام 45 مگا پاسکال، می‌تواند بیش از 100 سال باقی بماند. . ساخت و ساز نیز در 10 ژوئیه با چاپگر سه بعدی Contour3D Opus One آغاز شد و انتظار می‌رود که تنها 25 ساعت طول بکشد. اگرچه تکمیل آن هنوز تایید نشده است. Contour3D مسئول اجزای ساختاری ساختمان شامل دیوارها، ساختار داخلی و سقف است در حالی که اتصالات داخلی قبل از بازگشایی تکمیل می شود. هدف این است که در طول ساخت و ساز تقریباً میزان ضایعات صفر باشد و در زمان نیز صرفه جویی شود زیرا قبلاً یک رنگ اکسید به مواد اضافه شده است و نیاز به رنگ آمیزی را از بین می برد.

شهردار شورای منطقه ای دوبو، Mathew Dickerson، افزود: «این اولین باری است که شورای منطقه ای دوبو از فناوری چاپ سه بعدی استفاده می کند و امید است که در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش، شورا فرصت های آینده را برای [استفاده از] فناوری بررسی کند. این پروژه با تکنولوژی نوآورانه به ما فرصتی می دهد تا شاهد آینده صنعت ساخت و ساز باشیم. این روش پتانسیل [انقلابی کردن] روش ساخت زیرساخت‌ها و مسکن را دارد و شورای منطقه‌ای دوبو که در سراسر کشور پیشرو است، اولین شورا در استرالیا است که از این روش ساخت‌وساز استفاده می‌کند.» می توانید در وب سایت Countour3D اطلاعات بیشتری در مورد این پروژه کسب کنید.


منبع: 3dnatives