گرفتگی نازل و عدم اکسترود مناسب فیلامنت می‌تواند چالش برانگیز باشد. این مشکل حتی در بهترین پرینترهای سه بعدی نیز ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات، حتی ممکن است چاپی را شروع کنید، اما هیچ فیلامنتی اکسترود نشود یا اکستروژن به صورت مقطع رخ دهد. مهم این است که پیش از اینکه به سراغ مراحل بعدی چاپ بروید، مطمئن شوید که این نازل است که مشکل دارد و نه سایر قسمت ها. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیز کردن نازل استفاده کنید که در زیر به توضیح هر یک از آنها می پردازیم. اما قبل از آن، ضروری است که قبل از شروع فرآیند به ابزارهای مورد نیاز نگاهی بیاندازیم.


برای تمیز کردن صحیح نازل به موارد زیر نیاز پیدا می‌کنید:

●سوزن، موچین یا سنجاق تیز برای از بین بردن گرفتگی داخل نازل

●برس سیمی برای تمیز کردن قسمت بیرونی نازل 

●کاتر یا یک چاقوی تیز برای برش فیلامنت هنگام انجام کشش سرد.

●ایزوپروپیل الکل برای حذف رشته های سخت شده داخل نازل.

●پارچه بدون پرز برای پاک کردن نازل. 

هنگامی که ابزارهای بالا را در اختیار دارید، موارد زیر را انجام دهید:

نازل را بازرسی کنید و هر گونه زباله قابل مشاهده را بردارید

قبل از شروع، اطمینان حاصل کنید که چاپگر سه بعدی خود را خاموش کرده اید و صبر کنید تا کاملا خنک شود، سپس رشته را خالی کنید. سپس می توانید نازل را بررسی کنید و با استفاده از کاتر، هر گونه زباله یا رشته ای که روی نازل باقی مانده است را از بین ببرید. پس از آن، می توانید با استفاده از یک برس سیمی، سطح بیرونی نازل را محکم بمالید و رشته های باقیمانده روی آن را جدا کنید. این کار را به صورت دایره ای انجام دهید و از وارد کردن نیروی بیش از حد خودداری کنید، زیرا ممکن است در این فرآیند به سایر قسمت ها آسیب برسانید.

روش کشش سرد


در این روش، نازل را تا دمای چاپ گرم می‌کنید، سپس یک رشته فیلامنت کوچک را وارد کنید، چاپگر را همانطور که فیلامنت داخل آن است خنک کنید، سپس آن را بیرون بکشید. به این شیوه باید بتوان هرگونه گرفتگی داخل آن را پاک کرد. برای انجام یک کشش سرد می توانید مراحل زیر را دنبال کنید. 

1. سر چاپ را در محور Z کمی به سمت بالا حرکت دهید تا فضای کافی برای کار داشته باشید. سپس، نازل را تا دمای مناسب برای فیلامنت گرم کنید. برای PLA، معمولا بین 200-220 درجه سانتیگراد است و ABS در مقداری بین 220-260 درجه سانتیگراد چاپ می کند.

2. یک تکه کوچک از رشته را که برای پرینت سه بعدی استفاده می کنید برش دهید و درون نازل قرار دهید و منتظر بمانید تا ببینید شروع به ترشح می کند.

3. دما را پایین بیاورید تا به حدود 60-90 درجه سانتیگراد برسد و سپس با فشار کم به فیلامنت سریع آن را بیرون بکشید. دقت کنید که آن را به سمت بالا بکشید نه به پهلو و اگر دچار شکستگی شد دوباره آن را گرم کنید تا بیرون بیاید. همانطور که فیلامنت با دیواره های نازل تماس پیدا می کند، با هر گونه زباله در داخل آن خارج می شود. اگر فیلامنت حاوی مواد زائد باشد، نشان می دهد که با موفقیت هر گونه گرفتگی را پاک کرده اید. نازل را مجدداً بررسی کنید و ببینید آیا چیزی باقی مانده است یا خیر و این روند را تکرار کنید

نازل را جدا کرده و بخیسانید

قبل از جدا کردن فیلامنت، نازل را تا دمای معمولی چاپ گرم کنید تا کمی منبسط شود. این انبساط باعث می شود که پیچ نازل بدون مقاومت و آسیب زیاد باز شود. در بسیاری از مدل های چاپگرهای سه بعدی، مجموعه اکسترودر به هات‌اِند متصل می شود. بنابراین باید آن را با باز کردن پیچ هایی که آن را روی هات‌اِند محکم می کنند جدا کنید تا بتوانید نازل را جدا کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد هر سیمی را که به آن متصل شده است نیز جدا کنید. پس از برداشتن نازل، یک لگن برداشته و ایزوپروپیل الکل را بریزید و نازل را در آن خیس کنید. چند دقیقه صبر کنید تا الکل حل شود و قبل از اینکه آن را بردارید، فیلامنت‌های باقی مانده را شل کنید. پس از خیساندن، با یک سوزن تیز بقایای نرم شده ای که ممکن است داخل آن باقی مانده باشند را پاک کنید. سپس یک پارچه بدون پرز بردارید و از آن برای پاک کردن آن استفاده کنید و دوباره سرهم کنید و تست کنید تا ببینید کار می کند یا خیر. اگر نازل چاپگر سه بعدی همچنان مشکل داشا، باید کاملاً تعویض شود. در واقع، اگر دیدید که خود نازل دچار مشکل شده است، جایگزین کردن آن بهترین گزینه به جای تلاش برای تعمیر آن است. 

نحوه نگهداری نازل پرینتر سه بعدی

درست مانند هر قطعه‌ای از یک دستگاه، نازل هم ممکن است در طول زمان دچار سایش و پارگی شود که آن را غیرقابل استفاده می کند. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از مشکلاتی مانند گرفتگی و حتی افزایش طول عمر آن انجام دهید که در ادامه به برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم. 

●به طور مرتب نازل را تمیز کنید: باید آن را از نظر هرگونه تجمع فیلامنت یا گرفتگی بررسی کنید و به جای اینکه منتظر بمانید تا مشکل ایجاد شود، از شکل‌گیری آن پیشگیری کنید.

●از یک فیلامنت با کیفیت خوب استفاده کنید: فیلامنت کم کیفیت می تواند در داخل نازل تجمع کند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که محصولی که استفاده می کنید از کیفیت بالایی برخوردار است. همچنین مطمئن شوید که فیلامنت کاملا خشک است، زیرا رطوبت نیز می تواند باعث گرفتگی شود. 

●فیلامنت همچنین باید برای اندازه نازل شما ایده آل باشد زیرا اگر بیش از حد بزرگ باشد، ممکن است مشکلاتی در اکسترود شدن داشته باشد و برخی از آنها می توانند در داخل نازل باقی بمانند. 

●تنظیم صحیح محور Z و تخت چاپ: اگر بستر به خوبی تراز نباشد و محور Z خیلی پایین باشد که نازل خیلی به تخت نزدیک باشد، روی تخت کشیده می شود و این به نوک آن آسیب می رساند و ممکن است که منجر به گرفتگی شود.

●از دمای مناسب استفاده کنید: اگر دما خیلی پایین باشد، ممکن است فیلامنت به درستی اکسترود نشود و ممکن است باعث گرفتگی شود. اگر خیلی زیاد باشد، گرمای نازل ممکن است به سمت اکسترودر کشیده شود و فیلامنت ممکن است حتی قبل از رسیدن به هات اِند شروع به گرم شدن کند. بنابراین، شما همیشه باید از دمای مناسب برای فیلامنت خاص خود استفاده کنید.


منبع: tomshardware.com