"حدود سه سال پیش، من و خانواده ام تصمیم گرفتیم اشلند، اورگان را ترک کنیم، شهری که ما آن را خانه می نامیم و دو پسرمان در آن به دنیا آمدند. از نگه‌داشتن کیت اضطراری کنار در برای فرار در نیمه‌های شب و ترس این که تابستانی پیش رویمان باشد که آتش سوزی های جنگلی خانه ما را از ما بگیرد خسته شده بودیم. وقتی آتش آلامدا آمد و دو شهر کنار ما، تلنت و فینیکس را از بین برد، می دانستیم که بالاخره زمان آن فرا رسیده است که به سمت غرب میانه حرکت کنیم."

طبق گزارش های خبری متعدد آن زمان، حدود 2600 خانه ویران شد. مقیاس آتش‌سوزی‌های جنگلی هر سال افزایش می‌یابد تا زمانی که بشریت قادر به کنترل اثرات گرمایش جهانی باشد.

برای کمک به ساکنان این مناطق در بازسازی سریع، بنیاد Thalden، یک موسسه غیرانتفاعی کوچک مستقر در اشلند، در حال ساخت یک شهرک پرینت سه بعدی متشکل از 87 خانه یک، دو و سه خوابه در نزدیکی مدفورد است. برنامه ریزی و صدور مجوزها بیش از یک سال و نیم زمان برد، اما سرانجام ساخت و ساز آغاز شد. کاترین تالدن گفت که جاده ها اکنون در حال ساخت هستند و چاپ سه بعدی بعد از آن آغاز می شود. انتظار می رود ساخت و ساز تا پایان سال 2023 به پایان برسد.

موفقیت در کالیفرنیا

تالدن، پیمانکار پروژه Emergent است که یک استارتاپ ساخت و ساز افزودنی مستقر در Redding، کالیفرنیا است. Emergent با تکیه بر پرینترهای سه بعدی بتنی COBOD، تولیدکننده پیشرو در صنعت تجهیزات ساخت و ساز افزودنی (AC)، به یک نقطه عطف کلیدی در صنعت AC و تلاش برای تامین مسکن برای قربانیان آتش‌سوزی دست یافته است. در 20 ژوئیه 2023، Emergent اولین خانه بتنی پرینت سه بعدی را در کالیفرنیا، ایالتی با سخت ترین استانداردهای مسکن در ایالات متحده، تکمیل کرد.

ساختمان 1200 فوت مربعی (110 مترمربع) منعکس کننده فلسفه Emergent برای ایجاد خانه هایی است که بادوام تر و مقاوم تر در برابر بلایا هستند و در عین حال با محیط اطراف ادغام می شوند. Wildfire Restoration House، که نام این پروژه است نتیجه همکاری بین Emergent، AccessHome، City of Redding و Don Ajamian Construction با طراحی معمار بنجامین آلبرتسون بود.


آلبرتسون توضیح داد: «این خانه‌ها زمانی بخشی از فضای شهری بودند و عمیقاً با جنگل‌های اطرافشان در ارتباط بودند. ما با استفاده از چاپگرهای سه بعدی COBOD، خانه‌ای از بتن ایجاد کرده‌ایم که نه تنها در برابر آتش‌سوزی مقاوم‌تر است، بلکه ارتباط بصری زیبایی را با مناظر طبیعی نیز حفظ می‌کند. قابلیت‌های چاپ سه‌بعدی COBOD امکان ایجاد دیوارهای مواج و ارگانیک را فراهم می‌کند. این طراحی با پنجره های کف تا سقف، ارتباط بصری خیره کننده ای را ارائه می دهد، شبیه به تماشای درختان یک جنگل.

مسکن ارزان قیمت

از آنجایی که Emergent در کالیفرنیا موفقیت خود را به نمایش گذاشته است، انتقال آن به اورگان که در فاصله چند ساعت در شمال ردینگ قرار دارد، کار سختی نخواهد بود. شهرک اورگان با نام New Spirit Village، در ارتباط با United Way of Jackson County، Rogue Retreat و دیگر سازمان‌های غیرانتفاعی محلی توسعه می‌یابد. یک زمین به نام Proud Ground، واقع در پورتلند، به کاهش هزینه مسکن از 140000 تا 230000 دلار کمک می کند که در مقایسه با میانگین قیمت خانه مدفورد که 463000 دلار است بسیار به صرفه است.


ما در مورد این احتمال که AC می تواند راه حلی برای بحران مسکن در جهان باشد، تردید داریم، زیرا املاک و مستغلات موجود و بلااستفاده نیز می توانند برای رسیدگی به این موضوع استفاده شوند. با این حال، پروژه‌ها در سرتاسر جهان شروع به اثبات این امر می‌کنند که AC را می‌توان با هزینه مؤثرتری نسبت به فرآیندهای ساخت‌وساز سنتی از طریق کاهش کار کلی و افزایش سرعت انجام داد. علاوه بر این، AC به سرعت نشان داد که ممکن است برای ساخت و سازهای اضطراری ایده آل باشد. پروژه‌هایی مانند پروژه‌هایی که توسط Emergent دنبال می‌شوند، ممکن است مدت‌ها پس از فاجعه، به دلیل جدید بودن فناوری و نیاز به برآورده کردن استانداردهای مسکن لازم، مستقر شوند. با این حال، اکنون که Emergent الزامات سخت‌گیرانه کالیفرنیا را برآورده کرده است، با گسترش استارت‌آپ، ساختارهای آینده می‌توانند با سرعت بیشتری ساخته شوند. این برنامه‌ها فراتر از مسکن و شامل زیرساخت‌ها نیز هستند، که ممکن است یکی از دلایلی باشد که Holcim's 14Trees قاره آفریقا را هدف قرار می‌دهد. تعدادی از شرکت ها و محققان در فضای AC از این فناوری برای تولید عناصر متنوعی مانند دیوارهای حائل، پل ها، دال های راه آهن، پله ها و غیره استفاده کرده اند. سرمایه گذار COBOD، GE Renewable Energy، از این فناوری برای چاپ سه بعدی پایه های توربین بادی نیز استفاده کرده است. از آنجایی که گرم شدن کره زمین رویدادهای آب و هوایی را تشدید می کند، AC نقش مهمی در ایجاد انعطاف پذیری آب و هوا در مناطقی که تحت تأثیر آنها قرار می گیرند و در سناریوهای اضطراری پس از برخورد آنها ایفا می کند. بنابراین جای تعجب نیست که ارتش ایالات متحده در حال تحقیق در مورد چنین برنامه هایی است و وزارت حمل و نقل 85 میلیون دلار بودجه برای پروژه های ساخت و ساز دیجیتال باز کرده است. با در نظر گرفتن همه اینها، امیدواریم تلاش های Thaldens به طرق مختلف نه تنها در مناطق آسیب دیده از آتش سوزی، بلکه در سراسر جهان تکرار شود.


منبع: 3dprint