بیمارستان "Ciudad Salud" در مکزیک، از چاپ سه بعدی به عنوان ابزاری برای بهبود برنامه ریزی جراحیِ بیماران استفاده می کند. انتظار می رود این رویکرد مرکز بهداشت، علاوه بر کارآمدتر کردن مداخلات، به کاهش خطاها و زمان عمل‌ها کمک کند. علاوه بر این، تولید مواد افزودنی در حال حاضر هم یک فرآیند مهم برای بهینه سازی تخصص های جراحی فک و صورت، قلب و عروق و ارتوپدی این بیمارستان مکزیکی است. اخیراً خبر موفقیت این روش در جراحی بیماری با تومور فک که باید تحت عمل جراحی فک و صورت قرار می گرفت، به گوشمان رسید. اینجاست که پرینت سه بعدی نقش کلیدی در برنامه ریزی جراحی ایفا می کند.

طبق گزارش Allied Market Research، انتظار می‌رود که بازار پرینت سه بعدی در بخش پزشکی تا سال 2030 به ارزش 5.8 میلیارد دلار برسد. تولید افزودنی‌ در حیطه‌ی جراحی، مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد. از جمله آنها دستیابی به شرحی بهتر و دقیق تر از آناتومی بیمار است که قبلا فقط به صورت دیجیتالی انجام می شد. ورونیکا کوتینیو اسکوبار، متخصص رادیولوژی، توضیح می‌دهد: «ما نه تنها با داشتن تصویر دیجیتال سعی در نوآوری داریم، بلکه در حال حاضر به بعد سوم هم دسترسی پیدا کرده‌ایم، که به پزشک کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی جراحی را انجام دهد، خطاها را به حداقل برساند و زمان را نیز کاهش دهد."

چاپ سه بعدی ماکت تومور

به لطف این ابزار ساخت، پزشکان اکنون می‌توانند اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری را برای قرار دادن مواد انجام دهند و همچنین برش‌هایی در قطعات ایجاد کنند، زیرا قالب‌ها در اندازه واقعی هستند. در این مورد، بیمارستان Ciudad Salud با توموری خوش خیم اما تهاجمی در ناحیه فک سروکار داشت. ماریا ترزا اسکوبار، جراح این بیمارستان، توضیح می دهد: "ما از مطالعه استریولیتوگرافی استفاده کردیم، که یک طراحی کامپیوتری است اما به صورت سه بعدی، زیرا امکان بازسازی هر ساختار آناتومیکی، در این مورد، فک، را فراهم می کند.

به لطف این فناوری، متخصصان توانستند یک کپی از آناتومی خود بیمار، یعنی استخوان فک که تومور در آن قرار داشت، طراحی و بازسازی کنند. علاوه بر این، آنها همچنین قادر به تعیین میزان استخوان برای پیوند در ناحیه ای بودند که تومور قرار داشت. این متخصص در پایان می‌گوید: «این ابزار نه فقط برای  تخصص من، بلکه برای همه‌ی انواع مشکلات می‌تواند به کمک جراحان بیاید و قبل از ورود به اتاق عمل آن‌ها را آماده کند».


منبع: 3Dnatives.com