با جمعیتی کمتر از ده هزار نفر، شهر کوچک پلیموث، میشیگان بخشی از منطقه غرب میانه است که در بهره‌وری از تکنولوژی چاپ سه بعدی در حوزه‌ی پزشکی پیشگام است. تابستان گذشته، شرکت تولید مواد افزودنی Materialize، دفاتر آمریکای شمالی خود را در پلیموث بیش از 16000 فوت مربع گسترش داد و پرینترهای سه بعدی‌ای را با قابلیت ساخت اشیا از پودر تیتانیوم به مجموعه‌ی خود اضافه کرد. Materialise، که دفتر مرکزی‌اش در بلژیک است، دارای یک سرویس چاپ سه بعدی است که انواع مختلفی از چاپگرها، اعم از پلیمری یا فلزی را در اختیار مشتریان قرار می دهد که از آنها برای توسعه مدل های پزشکی پرینت سه بعدی استفاده می کنند. پس از پیشرفت‌های علمی که این شرکت در سال‌های اخیر موفق به توسعه آن شده است، شرکت توانسته است به سرعت در آمریکای شمالی رشد کند. از ساخت پلاک دندانی بر پایه‌ی پلیمر که وظیفه اصلی آن تراز کردن دندان‌های فرد است گرفته تا چاپ سه بعدی صفحات تیتانیوم برای کمک به بهبود استخوان‌های شکسته. Materialize هزاران مدل برای ایمپلنت ها، جراحی ها یا پروتوتایپ‌ها را از طریق اسکن و MRI ساخته است. علاوه بر این، از طریق استفاده از وسایل برش جراحی کمکی که با پرینت سه بعدی تولید شده اند، توانسته زمان جراحی را کاهش دهد، به تحرک و اصلاح وضعیت بدن، و سرعت بخشیدن به زمان بهبود بیماران نیز کمک کند. همه‌ی این ها به لطف ایمپلنت های دقیق Materialize و شرکت هایی مانند آن است.

گزارش‌ها اغلب اطلاعات جدیدی را در مورد اینکه چگونه شرکت‌ها در حال متحول کردن تکنولوژی پرینت سه بعدی هستند، نشان می‌دهند، اما در حوزه پزشکی اغلب نتایج ملموسی از بیمارانی وجود دارد که مستقیماً از پیشرفت‌های گاها نجات‌دهنده‌‌ی پرینت سه‌بعدی خبر می‌دهند. برایان کراچفیلد، معاون رئیس و مدیر کل Materialize آمریکای شمالی، داستان خود را از پروژه همکاری اخیر بین Materialize و بیمارستان کودکان سینسیناتی برای مدل سازی و حذف تومور قلبی یک بیمار کودک تعریف می کند. «نام این مرد جوان براد بود و هفت یا هشت سال بود که با این تومور زندگی می‌کرد و تحت نظر بود. زمانی که او 16 ساله شد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که تومور به اندازه کافی تهاجمی و بزرگ شده و وقت آن است که وارد عمل شوند و آن را بیرون بیاورند. ما با ایجاد این مدل انعطاف پذیر به آنها کمک کردیم.»

به لطف مدل‌سازی سه‌بعدی، پزشکان توانستند با شانس بسیار بیشتری، عمل را به صورت موفقیت‌آمیز پیش ببرند. کراچفیلد ادامه می دهد: «آنچه از طریق مدل کشف کردند این بود که وقتی تومور را برداشتند، بافت کافی برای بازسازی قلب او باقی نمی ماند. بنابراین، در این مورد، تومور را با جراحی خارج نکردند. بلکه در عوض با روشی کمتر تهاجمی وارد شدند و یک تخلیه‌ی بافت حرارتی انجام دادند. علاوه بر کارکرد اصلی مدل‌های پزشکی پرینت‌شده سه بعدی، که یافتن کارآمدترین و کم تهاجمی‌ترین روش‌ها برای درمان بیمار است، آنها همچنین به توضیح بهتر این روش برای خانواده کمک می‌کنند یا دانشجویان پزشکی می‌توانند اندام‌ها را به صورت واقعی و بدون نیاز به تجسم، ببینند. به تدریج با توسعه این مدل ها و پروتوتایپ‌ها، نسل بعدی پزشکان و جراحان به لطف فناوری مدل سازی و پرینت سه بعدی می توانند با دقت بیشتری عمل کنند.


منبع: 3dnatives