در سال 2017، فرید ونکراین، مدیرعامل Materialise، گفت که می‌تواند «مقدار رو به رشدی از برنامه‌های کاربردی» را برای پرینت سه بعدی، که شامل عینک‌های شخصی سازی شده است، پیش‌بینی کند. پیشگام چاپ سه بعدی مستقر در بلژیک، عینک های چاپ سه بعدی را یکی از کاربردهای اصلی خود می داند و در طول سال ها بر روی نوآوری هایی مانند خرید عینک مجازی شخصی، عینک هوشمند و فریم های سازگار با محیط زیست کار کرده است. در نمایشگاه اخیر اپتیکال SILMO PARIS، این شرکت جدیدترین پیشنهاد خود را معرفی کرد: عینک های پرینت سه بعدی با متریال شفاف، که قطعاً همانطور که علیرضا پرندیان، رئیس استراتژی کسب و کار جهانی در Materialize می گوید، «حوزه ای از امکانات طراحی هیجان انگیز را باز می کند.” پرندیان ادامه داد: «در دهه گذشته، چاپ سه بعدی سطح جدیدی از آزادی را معرفی کرده است که به طراحان خلاقیت نامحدودی برای ساخت فریم های پیچیده و سفارشی ارائه می دهد. با حرکت رو به جلو، معرفی مواد نیمه شفاف به پالت پرینت سه بعدی، بعد جدیدی به زیبایی شناسی عینک می بخشد. این مواد، با کیفیت‌های اثیری خود، فریم عینک را به آثار هنری تبدیل می‌کنند و یک تعامل منحصر به فرد از پیچیدگی و عمق را ارائه می‌دهند.

 در سال 2022، ارزش بازار جهانی عینک 169.1 میلیارد دلار بود و تخمین زده می‌شود که تا سال 2032 به 370 میلیارد دلار برسد که به معنی رشد CAGR 8.2 درصدی است. علاوه بر این، تقاضای صنعت با طراحی‌های مد روز توسعه می‌یابد. مزایای استفاده از AM برای ساخت عینک بسیار زیاد است، از جمله پایداری بیشتر، چرخه‌های توسعه کوتاه‌تر، مسیرهای سریع‌تر به سمت بازار، و خلاقیت بیشتر، که منجر به ظاهر شیک‌تر می‌شود. به دلیل آزادی طراحی که پرینت سه بعدی ارائه می دهد، طراحان می توانند بافت ها و همچنین ساختارها و اشکال پیچیده را آزمایش کنند که با تولید معمولی نمی توان به آن دست یافت. بنابراین پذیرش فناوری در صنعت عینک بسیار گسترده بوده است. اما، یک چیز وجود دارد که چاپ سه بعدی نتوانسته است در مورد عینک بهبود بخشد، و آن زیبایی شفافی است که از فریم های استات معمولی به دست می آورید. Materialize پنج سال روی آزمایش‌هایی با بیش از 50 ماده مختلف در برابر آنچه که «استاندارد طلایی مواد عینک» نامیده می‌شود، آزمایش مقاومت در برابر ضربه، انعطاف‌پذیری حرارتی و زیست سازگاری صرف کرد. در نهایت، این شرکت به مواد شفاف جدیدی دست یافته کا از محدودیت‌های طراحی پیشین فراتر می‌روند.

با این قابلیت جدید، Materialize طراحان را تشویق می‌کند تا بافت‌ها و فرم های جدید، اشکال جالب و ساختارهای سبک وزن را آزمایش کنند تا هم سبک و هم دید عینک را بهبود بخشند. علاوه بر مواد شفاف برای فریم‌ها، Materialize راه‌حل ابتکاری دیگری را در SILMO Paris به نمایش گذاشت: مجموعه عینک‌های فیتینگ، که می‌تواند عادت خرید آنلاین را که در طول پندمیک بسیار رایج‌تر شد، به تجربه‌های شخصی‌سازی شده در فروشگاه‌ها بازگرداند.
شرکت Materialize در وب‌سایت خود بیان می‌کند: "مشتریان امروزی مشتاق شخصی‌سازی هستند و با چاپ سه‌بعدی، امکانات بی‌پایان است. مجموعه عینک های سفارشی Fit ما به شما این امکان را می دهد تا شخصی سازی را یک قدم جلوتر ببرید و یک تجربه واقعا منحصر به فرد برای مشتری ارائه دهید. این سوئیت یک اسکن دقیق آناتومیکی از صورت ایجاد می‌کند و امکان شخصی‌سازی فریم‌ها را بر اساس ویژگی‌ها یا ترجیحات مشتری فراهم می‌کند."
مشتریانی که از عینک استفاده می کنند به دنبال محصولات سفارشی شده و تجربه خرید باکیفیت هستند، و از آنجایی که عینک های نسخه ای حدود 63 درصد از بازار جهانی عینک را به خود اختصاص می دهند، بینایی سنجی ها و خرده فروشانی که این شخصی سازی را در محصولات و خدمات خود ارائه می دهند، قطعاً از سایرین متمایز هستند. با استفاده از Materialize Eyewear Fitting Suite، بینایی‌شناسان می‌توانند با گرفتن اسکن دقیق از صورت مشتری، یک مدل دیجیتال سه بعدی دقیق بسازند. این برنامه را می‌توان با مجموعه‌های عینک‌های موجود در بازار، همراه با عینک‌های برند، از قبل بارگذاری کرد. هم متخصص بینایی‌سنجی و هم مشتری می‌توانند از پلتفرم بازدید کنند تا قاب مناسب را با انواع اندازه‌ها، سبک‌ها و رنگ ها و اشکال ببینند و انتخاب کنند.

هوش مصنوعی و سایر ابزارهای مجازی CX به طور فزاینده ای به صورت آنلاین در دسترس هستند. اما نه در فروشگاه ها. و این همان جایی است که بسیاری از مشتریان به دنبال دریافت پشتیبانی حرفه ای این چنینی هستند. با این حال، از هر 4 مشتری حدود 1 نفر که به دنبال خرید عینک جدید وارد مغازه‌ای می‌شوند، جستجوی خود را رها می‌کنند، زیرا یا در انتخاب خود غرق می‌شود یا نمی‌تواند فریم دقیقی را که مناسب ویژگی‌های صورتش باشد، پیدا کند.
"مجموعه عینک‌های فیتینگ ما به مشتریان درک بهتری از این که کدام فریم‌ها کاملاً با اندازه، خطوط و ویژگی‌های صورت خاص آن‌ها مطابقت دارند، می‌دهد و یک تجربه خرید جدید در فروشگاه ها است. به عنوان یک عینک مادام‌العمر، وقتی مجبور به انتخاب یک عینک جدید می‌شویم، قطعاً استرس داریم به علاوه دیدن فریم ها بر روی صورت در خرید آنلاین دشوار است د در فردشگاه ها نیز معمولا برچسب های قیمت زیادی روی آنها وجود دارد. بنابراین مجموعه عینک فیتینگ ایده فوق العاده ای به نظر می رسد.


منبع: 3dprint