بر اساس مطالعه‌ای که توسط CONTEXT انجام شده است، تحولات انقلابی و رقابت شدید، زمینه را برای صنعت چاپگرهای سه‌بعدی فراهم کرده است. در حالی که جذابیت بهره‌گیری‌های میلیارد دلاری از پرینت سه بعدی سرخط اخبار بوده است، این بخش با چشم انداز پیچیده ای از تورم، تغییر تقاضا و نوسان فروش واحد مواجه شد. از ظهور سیستم‌های فلزی پیشرفته تا انعطاف‌پذیری ماشین‌های پلیمری، به نظر می‌رسد مسیر پیشرفت این صنعت با عدم اطمینان و پتانسیل استفاده نشده مشخص شده است. در حالی که در این مطالعه مشخص شد که درآمد چاپگرهای سه بعدی صنعتی از تورم و تقاضا برای سیستم‌های پیشرفته سود می‌برد، فروش واحدها در سراسر جهان کاهش یافته است. به گفته شرکت اطلاعاتی بازار CONTEXT، شرکت‌های مختلف سعی کردند بع اولین شرکت چاپ سه‌بعدی 1 میلیارد دلاری تبدیل شوند. Stratasys، 3D Systems، و Desktop Metal با رقابت تیتر اخبار شدند و نهایتا Stratasys در کانون توجه قرار گرفت.

گرایش های جهانی در پرینت سه بعدی چیست؟

از نظر سفارشات جهانی، روندهای متضادی بین دسته های مختلف پرینترهای سه بعدی در سه ماهه اول سال 2023 مشاهده شد. در حالی که دسته چاپگرهای صنعتی و حرفه ای به ترتیب با کاهش 15 درصدی و 30 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شدند، پرینترهای متوسط، شخصی. و دسته‌های کیت و سرگرمی به ترتیب با افزایش فروش 18، 34 و 29 درصدی رشد داشتند. علیرغم این تغییرات، درآمد کلی سیستم نسبت به سال قبل رشد مثبت 15 درصدی را نشان داد. کاهش فروش جهانی سیستم‌های صنعتی، که بیشترین درآمد کل سیستم را تشکیل می‌دهند، عمدتاً ناشی از فروش ضعیف‌تر سیستم‌های پلیمری است. اگرچه، افزایش قابل توجه 11 درصدی سال به سال در درآمدهای سیستم، عمدتاً به دلیل تقاضای فزاینده برای ماشین آلات فلزی کارآمدتر بود. در بخش چاپگرهای پلیمری صنعتی، بیشترین کاهش در ماشین های فوتوپلیمریزاسیون vat مشاهده شد. به عنوان مثال، آمریکای شمالی کاهش فروش به برخی از بازارهای دندانپزشکی را تجربه کرد زیرا مصرف کنندگان اولویت های مخارج خود را با توجه به تورم تنظیم کردند. به طور مشابه، چین فروش ضعیف سیستم‌های فوتوپلیمر مالیات بر ارزش افزوده را در بخش‌های مختلف صنعتی گزارش کرد. در مقابل، علیرغم کاهش 8 درصدی فروش واحد، درآمد حاصل از چاپگرهای سه بعدی فلزی صنعتی در سه ماهه اول 2023 افزایش قابل توجه 25 درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرد. اکثر محموله های سیستم فلزی مربوط به سیستم‌های PBF بوده است. اگرچه تعداد فروش ها چالش هایی را به همراه داشت، اما تقاضا برای سیستم های مولد و بزرگتر به رشد درآمد قابل توجه 34 درصدی برای سیستم های PBF صنعتی کمک کرد. در رده میانی، که تحت سلطه ماشین‌های پلیمری است، 18 درصد رشد سالانه در فروش واحد مشاهده شد. این رشد را می توان به عرضه موفق محصول جدید و تقاضای داخلی قوی، به ویژه در چین نسبت داد. قابل ذکر است که Formlabs با استفاده از تقاضای جدید و افزایش قابل توجه محموله‌های پلیمری PBF در این دسته به موفقیت چشمگیری دست یافت.


فروش پرینترهای سه بعدی حرفه‌ای با افت قابل توجهی 30 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شد، اما درآمدها نسبتاً ثابت ماند و تنها 15 درصد کاهش یافت. UltiMaker، در ترکیب با MakerBot، هم در فروش واحد و هم در درآمدهای سیستم پیشرو باقی ماند. با این حال، فروشندگانی مانند Formlabs در ابتدا محصولات جدیدی را در این دسته با موفقیت معرفی کردند، اما به نظر می‌رسد که تقاضا به سمت محصولات کمی پیشرفته‌تر تغییر می‌کند و به کاهش کلی کمک می‌کند. در این میان، دسته‌های Personal و Kit&Hobby شاهد فروش عالی چاپگرهای رده پایین‌تر مصرف‌کننده‌محور بودند که عمدتاً ناشی از بهبود تدارکات زنجیره تأمین بود. Bambu Lab در این دسته برجسته شد و با موفقیت از سرمایه گذاری جمعی به تجاری سازی جریان اصلی گذر کرد.

در آینده، چشم انداز رشد برای چاپ سه بعدی همچنان مثبت به نظر می‌رسد. تقاضا برای چاپ سه بعدی به ویژه در پروتوتایپینگ، سفارشی سازی انبوه و تولید قطعات پیچیده با حجم کم در حال رشد است. بخش تولید انبوه دارای پتانسیل رشد قابل توجهی در سال های آینده است، به ویژه برای فناوری هایی مانند فوتوپلیمریزاسیون vat و PBF برای پلیمرها، و PBF و جت بایندر برای فلز AM. علیرغم نوسانات در فروش واحدها، صنعت چاپگرهای سه بعدی با پیشرفت در فناوری و پتانسیل گسترش به تولید اصلی همچنان به تکامل خود ادامه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، منبع اصلی را اینجا ببینید.


منبع: 3dnatives