پس از عصر حجر، عصر برنز و عصر آهن، اکنون در عصر پلاستیک هستیم. ورنر بوت، کارگردان فیلم مستند «سیاره پلاستیک» در سال 2006 حضور فراگیر پلاستیک را در تمام جنبه‌های زندگی ما بررسی می‌کند. در حالی که کشورهای صنعتی ثروتمندتر در حال تجدید نظر در مصرف پلاستیک خود هستند، مناطق فقیرتر و کشورهای جهان سومی، هنوز به شدت به این ماده در صنایع‌شان وابسته هستند. پلاستیک به دلیل مقرون به صرفه بودن، دوام و طول عمر در هر گوشه از زندگی ما نفوذ کرده است و آن را به گزینه‌ای عالی برای تولیدکنندگان تبدیل کرده است. با این حال، طول عمر زیاد پلاستیک، چالش های زیست محیطی بسیاری به همراه دارد، به ویژه زمانی که به اقیانوس ها راه پیدا می کند.

در پاسخ، شرکت‌ها، سازمان‌ها و هنرمندان متعددی کار با مواد بازیافتی و پلاستیک اقیانوس ها را پیش گرفته‌اند. با این حال، همه پلاستیک ها شبیه هم نیستند. هر نوعِ آن، ویژگی‌های متمایزی دارد که فرآیند تغییر کاربری زباله‌های اقیانوسی را دشوار می‌کند. با این وجود، با استفاده از تکنیک مناسب، تبدیل این زباله ها به اشکال دلخواه ممکن است. یکی از راه‌هایی که امکان بازیافت این مواد را فراهم می‌کند، تولید افزودنی است. LightArt، شرکتی که به ساخت وسایل روشنایی استثنایی مشهور است، تولید مواد افزودنی را به عنوان رویکردی مسئولانه در تولید برگزیده است.


از زباله به وات 

شرکت آمریکایی LightArt، که در سال 2005 تأسیس شد و در سیاتل و سالت لیک سیتی فعالیت می‌کند، از تخصص بنیانگذار خود، XY، و سال‌ها تجربه معماری او استفاده کرده است تا لوسترهای منحصر به فرد و در مقیاس بزرگ در اشکال هنری تولید کند. رایان اسمیت، رئیس و مدیر خلاق، بر درک عمیق‌شان از معماری، مجسمه‌سازی و نور تأکید می‌کند که به آن‌ها این امکان را داده که از هنر نور برای ارتقای زیبایی‌شناسی فضا استفاده کنند. کیفیت، مهارت کار دستی و متریال منحصر به فرد نیز در رویکرد آنها نقش اساسی دارد و باعث اکتشاف مداوم مواد جدید و تمرکز بر استفاده از مواد بازیافتی و زباله می شود. این تعهد به یکپارچگی طراحی و پایداری به زیبایی در مجموعه Coil آنها نشان داده شده است.

مجموعه Coil نشان دهنده یک پیشرفت مهم در طراحی سیستم‌های روشنایی پایدار و همچنین علم مواد است. این لامپ ها به طور کامل از پلی پروپیلن 100٪ بازیافت شده ساخته شده اند که به پِلِت تبدیل شده و در چاپ سه بعدی استفاده می شوند. مواد اولیه کل مجموعه Coil از زباله های متنوع اقیانوس و مناطق ساحلی به دست می آید. از طریق تحقیق و توسعه گسترده، LightArt با موفقیت این ماده را برای تولید مواد افزودنی پردازش کرد. آنها با استفاده از فرآیند FDM با گرانول، این لوسترهای چشمگیر را در مجموعه ای از اشکال و رنگ ها تولید می کنند. چراغ‌های آویز به‌دست‌آمده دارای سطوح صاف و مات هستند که یادآور سفال‌های دست‌ساز هستند، به علاوه در طراحی آن‌ها به پایداری نیز توجه شده است.


همکاری LightArt و OceanWorks

قسمت اولیه سری Coil که از زباله های داخلی ساخته شده است، با بازخورد بی نظیری مواجه شد. به دنبال این موفقیت، LightArt مجموعه Ocean Coil را معرفی کرد. این مجموعه با ساختن چراغ‌هایی از پلاستیک بازیافتی که از اقیانوس‌ها و مناطق ساحلی تامین می‌شود، مهر تاییدی بر تعهد شرکت به مسئله‌ی پایداری زد. سالانه مقدار سرسام آور هشت میلیون تن زباله پلاستیکی به اقیانوس راه پیدا می کند. با کمک OceanWorks، شرکت LightArt قصد دارد به این وسیله، در جهت پایداری محصولات برند خود تلاش کند. OceanWorks با تیم های محلی در سراسر جهان برای جمع آوری و جداسازی زباله از مناطق دریایی همکاری می کند. این ضایعات تحت پردازش بیشتری قرار می گیرند تا پلاستیک بازیافتی دریایی به دست آید، که در مورد LightArt، برای چاپ سه بعدی به گرانول تبدیل می شود.

با مجموعه Ocean Coil، شرکت LightArt دو شکل و دو رنگ جدید را به این سری لوسترها اضافه کرد: Seagrass و Sea Foam. بنابراین، لامپ‌های مجموعه Ocean Coil نه تنها از جنبه‌ی پایداری، بلکه به دلیل رنگ‌ها و شکل‌های زیبایشان جذاب و قابل توجه هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.


منبع: 3Dnatives