برای چاپ سه بعدی  لازم است یک مدل سه بعدی قبل از ارسال به چاپگر، به دستگاه اسلایسر فرستاده شود. سایت هایی مانند Thingiverse وجود دارند که انواع مختلفی از این مدل ها برای دانلود در آن‌ها موجود است. اما اگر می خواهید خودتان یک مدل بسازید، باید از یک نرم افزار مدل سازی استفاده کنید. FreeCAD که توسط یورگن ریگل، ورنر مایر و یوریک ون هاور توسعه داده شده است، یکی از این نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی منبع باز است. این نرم افزار در حال حاضر در نسخه 0.18.4 موجود است و یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مدلسازی موجود در بازار است. FreeCAD برای طراحی اشیاء با هر اندازه ای که قابل تصور باشد استفاده می شود و همانطور که از نام آن پیداست رایگان است. در حال حاضر، FreeCAD بیش از 25000 عضو فعال دارد که به طور مرتب اطلاعاتی در مورد ویژگی ها و چالش های جدید برنامه تبادل می کنند. تعداد دانلودهای نرم افزار مشخص نیست، اما باید به طور قابل توجهی بیشتر باشد. این نرم افزار به ویژه در طراحی محصول و بخش صنعتی محبوب است، اما می تواند برای استفاده شخصی نیز استفاده شود. برای مبتدیان و همچنین کاربران حرفه ای مناسب است. در بخش چاپ سه بعدی، این برنامه، یک انتخاب محبوب است. با این وجود، قابلیت های این نرم افزار CAD فراتر از مدل سازی سه بعدی است. به عنوان مثال، می توانید از آن برای شبیه سازی نیز استفاده کنید.
نرم افزار FreeCAD از طیف گسترده ای از فرمت های فایل از جمله STEP، IGES، STL، SVG، DEX، OBJ، IFC، DAE پشتیبانی می کند و با ویندوز، لینوکس و مک سازگار است. چیزی که FreeCAD را همه کاره می کند، آزادی زیادی است که فراهم می‌کند. کاربران می توانند قابلیت های نرم افزار را با پلاگین‌های مختلف گسترش دهند. پلاگین های رایگان متعددی وجود دارد که در دسترس همگان هستند، بنابراین FreeCAD می تواند به طور بهینه توسط کاربران مختلف استفاده شود: طراحان، مکانیک ها، معماران، معلمان و حتی دانش آموزان می توانند از نرم افزار استفاده کنند.


ویژگی های FreeCAD
قابلیت ایجاد طرح های دو بعدی را نیز دارد که بعداً می توانند به مدل های سه بعدی تبدیل شوند. این یک نرم افزار پارامتریک است. به‌این مفهوم که عناصر جداگانه و ارتباط آنها با عناصر دیگر قابل تنظیم است. تنظیم نسبت این عناصر می تواند منجر به ایجاد ساختارهای بسیار پیچیده شود. علاوه بر این، یکی از ویژگی های کلیدی FreeCAD این است که کاربر به طرح های اصلی دسترسی دائمی دارد. ایجاد یک مدل سه بعدی با FreeCAD معمولاً با یک طرح دو بعدی شروع می‌شود و تقریباً مدل را توصیف می کند، به این شکل که کاربر نقاط مختلف را قرار داده و آنها را به یکدیگر متصل کند. به لطف اینترفیس خوب، کاربر می‌تواند طرح را از زوایای مختلف مشاهده کند. همچنین می توان روابط متفاوتی بین خطوط مانند زوایای آنها تعریف کرد و سپس اندازه آنها را تغییر داد. هنگامی که اندازه تغییر می کند، روابط بین خطوط ثابت می ماند. تبدیل مدل دوبعدی به مدل سه بعدی با فرآیند موسوم به "padding" حاصل می شود که در آن لایه ای روی طرح قرار می گیرد که ضخامت آن توسط کاربر تعیین می شود. بر اساس طرح، یک ساختار سه بعدی در زمان بسیار کوتاه ایجاد می شود.
سپس می‌توان مدل سه‌بعدی را مانند مدل دوبعدی چرخاند و اصلاحات مختلفی مانند سوراخ کردن مدل و غیره انجام داد. از جمله موارد دیگر، FreeCAD به ویژه کاربرپسند است، زیرا کاربر همیشه می تواند به طرح اولیه برگردد و به راحتی در آن تغییر ایجاد کند. در نهایت، طرح را می توان در یکی از متعدد فرمت های فایل موجود ذخیره کرد و مستقیماً به یک برش دهنده مانند Cura فرستاد و سپس چاپ کرد. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت رسمی این نرم افزار پیدا کنید.