با گسترش روزافزون استفاده از تولید افزودنی، نقش چاپگر سه بعدی از کارخانه به استودیوی هنری و فراتر از آن گسترش یافته است و چاپگر سه بعدی به عنوان ابزاری عمل می کند که از طریق آن خلاقیت های هنری، مفهومی و فرهنگی جدیدی به وجود آمده است. در واقع، فن‌آوری‌های اسکن سه‌بعدی این فرصت را برای مردم سراسر جهان فراهم کرده است تا آثار هنری را بازسازی کنند و در عین حال فرصت‌هایی را برای حفظ دیجیتالی میراث جهانی فراهم کنند. چاپگر سه بعدی همیشه در کانون توجه نیست و در این نقش های پشتیبانی است که می تواند به تسهیل ایجاد طرح ها و مفاهیم جدید کمک کند که باعث شده است چاپگر سه بعدی به ابزاری رایج برای طراحان، هنرمندان و صنعتگران تبدیل شود. چنین موردی در جدیدترین اثر طراح صنعتی و مترجم متریال، نیر نریا، وجود دارد. مجموعه Forma Fabrica، تجسم مجدد گلدان چینی کلاسیک است که رابطه بین مواد و طرح های مختلف را بررسی می کند. این فرآیند شامل یک روش شکل‌دهی سرامیکی است که به نام ریخته‌گری لغزشی شناخته می‌شود، که امکان ایجاد اشکال پیچیده‌تر را فراهم می‌کند. به طور سنتی، به یک قالب گچی نیاز است که قبل از سخت شدن با چینی مایع پر می شود. Nir Neria این فرآیند را به یک پروژه‌ی قرن 21 تبدیل کرده است، پروژه ای که در آن خلاقیت، مسئولیت پذیری در محیط زیست و فناوری را با استفاده از چاپ سه بعدی و پارچه ها برای ایجاد یک قالب جدید، منحصر به فرد و قابل استفاده مجدد ترکیب می شوند.

Forma Fabrica چاپ سه بعدی را در طراحی گلدان آورده است این فرآیند با طراحی به کمک کامپیوتر یا نرم افزار CAD آغاز می شود و تصویری را ایجاد می کند که در آن کشتی به صورت سه بعدی ارائه می شود. در این مرحله می توان شکل هر قطعه مورد نیاز و همچنین نحوه قرار گرفتن آنها را به طور دقیق مشخص کرد. سپس قطعات ساختار قالب از طریق چاپ سه بعدی اکسترود شده و به پارچه ای که توسط هنرمند به هم دوخته شده است متصل می شوند. پارچه و قطعات چاپ شده با هم قالبی را تشکیل می دهند که برای ریخته گری لغزشی چینی آماده است. چینی مایع داخل قالب ریخته می‌شود و پس از تشکیل یک لایه روی دیواره‌های داخلی پارچه، دوباره پمپ می‌شود. پس از رسیدن به سفتی مورد نظر می توان قالب را جدا کرد و قطعه برای کوره آماده است.

استفاده از پارچه به عنوان یک ماده قالب‌گیری باعث ایجاد فرم‌های چشمگیر هم از نظر شکل و هم از نظر بافت می‌شود. اثر پارچه، دوخت و چین و چروک هایی که پارچه را مشخص می کند بلافاصله در قسمت بیرونی رگ ها قابل مشاهده است. رنگدانه‌های اضافی که قبل از ریخته‌گری روی پارچه‌های داخلی اعمال می‌شوند، با تزریق رنگ، بعد دیگری را به آن اضافه می‌کنند و ظاهری شبیه سنگ مرمر یا حتی جین را القا می‌کنند. علاوه بر این، قالب مجددا قابل استفاده است و استفاده از قطعات پرینت سه بعدی در ساختار پشتیبانی آن امکان سفارشی‌سازی زیادی را فراهم می‌کند. مزایای این طراحی مدولار واضح است. مجموعه ای از قطعات با شکل منحصر به فرد که همه را می توان با چند جزء ساخت.

Forma Fabrica افزوده دیگری به لیست رو به رشد Nir Neria از مجموعه های طراحی  است که چاپ سه بعدی و مواد زیستی پایدار اخیراً بخش برجسته‌ای از این نمایشگاه بوده است. در اینجا می توانید درباره Nir Neria و مجموعه ها بیشتر بدانید.


منبع: 3dnatives