منشأ این نوآوری که از استارت‌آپ سان مارینو Eccentrica Cars نشأت می‌گیرد، در بازسازی یک خودروی کلاسیک، یعنی Diablo Eccentrica نهفته است. این پروژه restomod، با الهام از لامبورگینی Diablo مشهور دهه 90، قرار است در تعداد محدود 19 دستگاه تولید شود. رونمایی بزرگ از این محصول در جشنواره معتبر Goodwood Festival of Speed، شور و شوق را در بین علاقه مندان به خودرو و کسانی که مجذوب فناوری چاپ سه بعدی شده اند، برانگیخته است و یک پیش نمایش انحصاری را به آنها ارائه می دهد. ترکیب Diablo اکسنتیوم از تیتانیوم پرینت سه بعدی در بدنه و اجزای خود که به جذابیت آن افزوده، حسی از آینده نگری و پیچیدگی را القا می کند.

پروژه بلندپروازانه لامبورگینی Diablo

لامبورگینی Diablo Eccentrica ایده ی بنیانگذار استارتاپ Eccentrica Cars، امانوئل کلمبینی، یک کارآفرین، کلکسیونر و راننده قهرمان European Lamborghini Super Trofeo بود. با همکاری استودیوی طراحی BorromeodeSilva، این پروژه‌ی بلندپروازانه از طرف شرکای فنی از جمله Pirelli، Brembo، Alcantara، Capristo و Marantz حمایت شده است. این مدل از لامبورگینی دیابلو GTR الهام گرفت شده است و همچنین تصویری که کلمبینی از دیابلو قرمزی که در مجله Quattroruote در کودکی‌اش دیده بود، به یاد می آورد.

این خودرو دستخوش تغییرات جامعی شده است و تنها شیشه جلو و سقف را از مدل اولیه خود حفظ کرده است. تمام اجزای دیگر، از جمله سپر، کاپوت، کناره‌ها و دامن‌ها، عمدتاً با فیبر کربن یا تیتانیوم جایگزین شده‌اند. در فضای داخلی Diablo Eccentrica، ترکیبی از جذابیت ماشین اصلی و عناصر قدیمی و معاصر به طور یکپارچه وجود دارد.

پرینت سه بعدی Diablo Eccentrica

همانطور که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، چندین مورد از تغییرات خودرو از طریق پرینت سه بعدی اجرا شد. قابل ذکر است که بدنه تیتانیومی این hypercar با استفاده از مواد افزودنی ساخته شده است تا تعادلی میان سبکی، استحکام و یکپارچگی ساختاری آن را تضمین کند. علاوه بر این، استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، ادغام استراتژیک اجزای مختلف در سرتاسر خودرو را تسهیل کرد و در نتیجه دقت و توجه به جزئیات را افزایش داده است. استفاده از پرینت سه بعدی و ویژگی‌های سودمند آن در تولید hypercar موضوع جدیدی نیست. اخیرا Automobili Estrema استفاده از این فناوری را در خودروی تمام الکتریکی خود به نمایش گذاشته است. مزایای این فناوری، طراحی و پروتوتایپینگ سریع، صرفه‌جویی در هزینه، قابلیت شخصی سازی گسترده، و دقت و سهولت تقویت شده در ساخت جزئیات پیچیده است که این فناوری را به یک گزینه‌ی مناسب برای ساخت خودروهای لوکس تبدیل می کند.

منبع: 3Dnatives