سرویس راه‌آهن ملی آلمان، Deutsche Bahn، قصد دارد در آینده تعمیر و نگهداری قطار را به پروسه‌ای سریع‌ار ارزان‌تر و کارآمدتر تبدیل کند. به همین دلیل، DB اکنون قراردادی را با شرکت آمریکایی Essentium امضا کرده است تا از تعمیر و نگهداری قطار و دسترسی به قطعات یدکی در آینده اطمینان حاصل کند. برای این منظور، Deutsche Bahn از پلتفرم چاپ سه بعدی اکستروژن با سرعت بالا Essentium استفاده می کند که مواد با کارایی بالا را برای پرینت سه بعدی قطعات و ابزار قطار پردازش می کند و بازسازی به موقع قطارها را ممکن می کند. همانطور که احتمالا می دانید، Essentium Inc به دلیل راه حل های صنعتی چاپ سه بعدی و فناوری اکستروژن با سرعت بالا در صنعت AM نامی برای خود دست و پا کرده است و اکنون به عنوان یک رهبر جهانی در حوزه‌ی تولید افزودنی شناخته می شود. دفتر مرکزی این شرکت در آستین، تگزاس قرار دارد و هدف این شرکت پر کردن شکاف بین چاپ سه بعدی و ماشین‌کاری و به طور کلی تسهیل رابطه‌ی بین تولید به روش سنتی و روش‌های مدرن است. مشارکت‌هایی مانند آنچه که اکنون با DB انجام می‌شود، گواه بر امکانات Essentium و کاربرد آن در بخش‌هایی است رویکردی آینده‌نگر دارند.

بلیک تیپل، مدیر عامل Essentium، در این باره می گوید: «بسیاری همچنان از قابلیت استفاده از پرینت سه بعدی در تولید محصولات نهایی متعجب‌اند. Deutsche Bahn، که ده ها هزار قطعه جایگزین قطارهای خود را به صورت سه بعدی پرینت می کند، اثبات این توانایی است. ما مشتاقانه منتظر ارتقای قابلیت‌های تولید افزودنی Deutsche Bahn برای سرعت بخشیدن به تعمیرات و عملیاتی نگه داشتن دارایی‌های آن با حداقل زمان خرابی هستیم. این مشارکت راه را برای سایرین در صنایع ریلی و حمل‌ونقل هموار می‌کند.»
شرکت Deutsche Bahn با چاپ سه بعدی به مشکلات زنجیره تامین می پردازد

با کمک فن آوری و مواد HSE Essentium، Deutsche Bahn در درجه اول می خواهد مشکل کمبود مواد خام را حل کند و همچنین مشکلات موجود در زنجیره تامین را برطرف کند. این اغلب در مورد قطعات منسوخ شده صادق است، زیرا خود قطعات یا مواد لازم برای آنها دیگر تولید نمی شوند. از آنجایی که فناوری چاپ سه بعدی Essentium اکنون در Neumünster آزمایش شده است تا ثابت کند که استانداردهای AM ISO/ASTM 52920:2023 و ISO 52920 را برآورده می کند، این راه حلی عالی است. برای شروع تولید با استفاده از راه حل های Essentium، DB در حال حاضر از یک انبار دیجیتال با نقشه های فنی مجازی قطعات یدکی نگهداری می کند. در حال حاضر، این موجودی شامل 1000 مدل است، اما باید تا سال 2030 به 10000 افزایش یابد. بر اساس این پایگاه داده، Deutsche Bahn می تواند قطعات یدکی را در صورت تقاضا و به مقدار لازم بدون در نظر گرفتن زنجیره تامین چاپ کند و فضای ذخیره سازی لازم برای قطعات را ایمن کند. علاوه بر کوتاه شدن زمان تولید، مزایای اقتصادی متعددی نیز به همراه دارد. DB همچنین نه تنها برای راه حل های AM، بلکه مواد نیز به Essentium روی می آورد. وسایل نقلیه ریلی باید استاندارهای ضد حریق را برآورده کنند که حتی بالاتر از صنعت هوافضا هستند. به عنوان مثال، ترموپلاستیک های استاندارد معمولی به دلیل خواص مکانیکی ضعیف و رفتار ضعیف در برابر آتش، برای کاربردهای ریلی مناسب نیستند. خوشبختانه، Essentium مواد با تحمل دمای بالا را برای تولید مواد افزودنی ارائه می دهد، به عنوان مثال ترموپلاستیک های مقاوم در برابر شعله Essentium 9085 و HTN-CF25. این مواد می توانند 180 درجه سانتیگراد را تحمل کنند، استانداردهای صنعت را برآورده کنند و قابلیت اطمینان، تکرارپذیری و عملکرد را ارائه دهند. این ویژگی ها این امکان را برای Deutsche Bahn فراهم می کند تا در مدت زمان کوتاهی قطعات ریلی را تولید کند. در هر صورت امید این است که راه حل های AM Essentium به این ترتیب DB را قادر سازد تا در دسترس بودن ناوگان خود را با تعویض سریع و کارآمد قطعات و ابزار افزایش دهد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر بیانیه مطبوعاتی را بخوانید.


منبع: 3dnatives