در سال 2022، بین 17 تا 20 میلیون دوچرخه در سراسر جهان فروخته شد. در میان دوچرخه های بسیار مطلوب، سبک، ارزان و کاربردی، فرمول ایده آلی است که خریداران متوسط دوچرخه سوار را به خود جذب می کند. با اجرای این اصول، CoreTechnologie یک دوچرخه تک سرعته فوق سبک ساخته است که می تواند توسط یک چاپگر سه بعدی ساخته شود. دلیل انتخاب آنها برای چاپ سه بعدی دوچرخه تمایل آنها به تولید سریع، ارزان و بدون عارضه کالا است.
مزیتی که از طریق پرینت سه بعدی به آنها داده می شود چیست؟ توانایی خودکارسازی فرآیند تولید و تولید مستقل از زنجیره‌های تامین خارجی. CoreTechnologie که در اواخر دهه 1990 تأسیس شد، به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار 3D CAD، به ویژه با محصول شاخص خود، 3D_Evolution، برای خود اسمی دست و پا کرد. CoreTechnologie اکنون یک بازیگر جهانی است که دفاتری در فرانسه، ژاپن و ایالات متحده آمریکا دارد، علاوه بر دفتر مرکزی آن در نزدیکی فرانکفورت، آلمان. CoreTechnologie از طریق پروژه دوچرخه خود، اثربخشی سخت افزار و نرم افزار مدرن را نشان داده است که می تواند کل فرآیند تولید را از طراحی اولیه دیجیتال تا فرآیند تولید افزودنی نهایی انجام دهد. با کمال تعجب، ایده دوچرخه تک سرعته پرینت سه بعدی در زمان بی سابقه ای اجرا شد و اولین نمونه اولیه آن تنها پس از دو ماه آماده شد.

طراحی مینیمالیستی این دوچرخه، با قطعاتی از لوله‌های آلومینیومی و فیبر کربنی ساخته شده است. قطعات اتصال آلومینیومی توسط خود شرکت به صورت سه بعدی پرینت شدند، در حالی که لوله های فیبر کربن بسیار سبک  وزن برون سپاری شده و توسط Carbonforce تولید شدند که یک شرکت متخصص در محصولات فیبر کربن است. برای چسباندن تمام قطعات به یکدیگر، از یک چسب دو جزئی که معمولاً در صنعت هواپیما استفاده می شود استفاده کردند. دوچرخه در حالت کامل خود، تنها 7.1 کیلوگرم (15.6 پوند) وزن دارد و برای اطمینان از کیفیت آن بر روی سطوح مختلف و در شرایط مختلف آزمایش شده است.
این طرح بر اساس یک بدنه‌ی 56 سانتی‌متری (22 اینچی) است که توسط نرم‌افزار CAD بهینه‌سازی شده و در طول رندر سه‌بعدی تنظیم شده است. همچنین از نرم افزار داخلی 4D_Additive برای بهبود ضخامت دیواره تک تک قطعات و ایجاد بافت سطح نهایی قبل از چاپ با استفاده از چاپگر سه بعدی لیزر انتخابی (SLS) استفاده شد. استفاده از طراحی CAD و پرینت سه بعدی به طراحان آزادی زیادی داد، که به آنها اجازه داد چندین ویژگی، از جمله ارتقاء بالقوه برای تعویض دنده در آینده را در نظر بگیرند. علاوه بر این، فرآیند به طور قابل توجهی ساده شده و در زمان بسیار کوتاهی تولید شد. بدنه‌ی فیبر کربنی را می توان به سرعت و به طور خودکار تولید کرد و به لطف طراحی دقیق آن به کمک فناوری، هندسه فریم بهینه ای دارد. این دوچرخه با ظاهر معمولی و در عین حال اسپورت خود بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد در حالی که همچنان قوی، انعطاف پذیر و آماده برای حرکت در جاده است. آرمین برونینگ، مدیر عامل CT نیز با تاکید بر این نکته گفت: دوچرخه فوق‌العاده سبک CoreTechnologie علاوه بر طراحی ساده و لذت سواری، لبخندی باورنکردنی بر لبان آزمایش‌کنندگان نشاند. با موفقیت پروژه دوچرخه CoreTechnologie، این شرکت نرم افزاری بر پتانسیل فناوری سه بعدی در تولید کالاهای مصرفی مدرن تاکید می کند. پروژه‌هایی مانند این، لحن تولید مدرن را تعیین می‌کنند و شرکت‌های بیشتری را در مسیر نوآوری و تولید افزودنی قرار می‌دهند. اطلاعات بیشتر در مورد CoreTechnologie و دوچرخه چاپ سه بعدی آن‌ها را در اینجا بخوانید.


منبع: 3dnatives