فایل Astereolithography، که بیشتر به عنوان STL شناخته می شود، یک نوع فایل سه بعدی بسیار رایج است. این فایل یک شی 3 بعدی را با استفاده از اشکال مثلثی تعریف می کند که در مجموع به عنوان تسلاسیون شناخته می شوند. این نوع فایل از طیف وسیعی از برنامه ها اکسپورت می‌شود و از طیف وسیعی از آرشیوهای آنلاین دیتا قابل دانلود است.


از سوی دیگر، فایل‌های جی کد G-code دستوراتی هستند که به پرینتر سه بعدی دستوراتی مبنی بر چگونگی پرینت سه بعدی یک مدل را می‌دهند. جی کد G-code معمولاً پارامترهای چاپگر، مانند سرعت و دمای پرینت، و همچنین هندسه شی سه بعدی را توصیف می کند. STL یا سایر انواع فایل های سه بعدی با استفاده از برنامه های اسلایسری مانند کیورا Cura به فایل های جی کد G-code تبدیل می شوند. با این حال، معکوس کردن این فرآیند، یعنی تبدیل فایل جی کد G-Code به STL،  چندان رایج نیست و در مواقعی که یک فایل G-code بدون فایل اصلی سه بعدی STL دارید به کار می‌آید.


تبدیل فایل جی کد G-Code به STL مستعد خطا و پروسه ای آزمایشی است. بنابراین، برای به دستیابی به نتیجه‌ی ایده آل، اغلب به تغییر پارامترهای تبدیل نیاز است. به عنوان مثال، فایل‌های جی کد G-code اغلب حاوی اطلاعات غیرمرتبط با قطعه‌ی اصلی است مانند ساپورت ها. هنگام استفاده از مبدل‌های جی کد G-code به STL، این ویژگی‌ها در STL ایجاد شده باقی می‌مانند و باید به صورت دستی در یک نرم‌افزار ویرایش سه بعدی حذف شوند تا فایل STL اصلی به طور کامل بازیابی شود.


بدون در نظر گرفتن هرگونه مراحل پس از پردازش که ممکن است فایل STL  به آن نیاز داشته باشد، دو روش ساده وجود دارد که می‌توان یک فایل G-code  را به STL تبدیل کرد.

MakePrintable
MakePrintable یک ابزار آنلاین چاپ سه بعدی است که خدمات ساخت، تعمیر، چاپ و انتشار را ارائه می دهد. سرویس تبدیل فایل جی کد G-Code به STL در MakePrintable، فایل های جی کد gcode آپلود شده را می گیرد و آنها را به فایل های stl قابل استفاده تبدیل می کند. برای استفاده از این سرویس باید یک اکانت  MakePrintable بسازید.
سپس به تب Labs بروید و روی «شروع» در معکوس کننده G-code کلیک کنید. پس از آپلود فایل G-code، از شما خواسته می‌شود که «تعمیر سریع» یا «run workflow» را انتخاب کنید. تعمیر سریع بهترین گزینه برای کاربران مبتدی است که فقط می خواهند یک نتیجه سریع بگیرند. با این وجود، برای تبدیل‌های چالش برانگیز، گزینه ی  run workflow سفارشی‌شده می‌تواند نتیجه‌ی بهتری به دست دهد.
در حالی که MakePrintable قبلا سرویس های رایگان هم ارائه می داد، کاربران اکنون باید بین 2 دلار برای هر دانلود یا انتخاب یک طرح اشتراک انتخاب کنند که قیمتی بین 15 تا 45 دلار در ماه دارند. MakePrintable یک "ضمانت تعمیر" برای اشتراک های پولی دارد. اگر مدل شما به درستی تبدیل نشود، آن را تعمیر می کنند و برای اطمینان از تبدیل موفقیت آمیز به شما کمک می کنند.

Voxelizer
Voxelizer نرم افزار برش است که توسط چاپگرهای سه بعدی Zmorph استفاده می شود. Voxelizer قابلیت تبدیل فایل های جی کد G-Code به فایل STL را هم دارد. این کار با تبدیل مدل 3 بعدی به "voxels" انجام می شود، که عناصر سه بعدی حجم هستند که یک مدل 3 بعدی را تعریف می کنند. یک وکسل می تواند هر اندازه ای داشته باشد، با این حال، هرچه وکسل کوچکتر باشد، رزولوشن مدل نیز بهتر است.
برای تبدیل یک فایل G-code به Voxelizer ،STL را باز کنید و "File > Import” را انتخاب کنید و سپس فایل جی کد G-code خود را انتخاب کنید. پس از نمایش فایل G-code، روی نماد voxelize در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید و "Voxelize” را انتخاب کنید.
در مرحله بعد، باید برای وکسل کردن، اندازه ای تعیین کنید: 0.1 میلی متر معمولاً اندازه خوبی برای استفاده در اینجا است، مگر اینکه لایه هایی با ارتفاع کمتر از 0.1 میلی متر چاپ کنید. در حالت ایده‌آل، تطبیق ارتفاع لایه با اندازه وکسل، یا کوچکتر، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت. پس از تکمیل، روی "File” کلیک کنید تا به مش (.stl) صادر شود و فایل ذخیره شود.
تنها چیزی که باید در نظر داشت این است که Voxelizer برای کاربران Zmorph رایگان است اما برای افراد دیگر اشتراک لازم است. یک دوره آزمایشی رایگان ۹۰ روزه در دسترس هست، پس از آن بسته به نوع اشتراک، قیمت ها از 5 دلار در ماه شروع می شود.
اکنون می دانید که چگونه فایل های G-code را به راحتی (با هزینه اندک) به فایل های STL  تبدیل کنید!

منبع: all3dp.com