بازار تولید افزودنی در سال‌های اخیر به سرعت رشد کرده است و پرینترهای سه بعدی بیشتری در سراسر جهان فروخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، بر اساس گزارشی از Grand View Research، در حالی که 2.2 میلیون پرینتر سه بعدی در سال 2021 به مشتریان ارسال شد، انتظار می رود این آمار تا سال 2030 به 21.5 میلیون دستگاع برسد. به این ترتیب، ما همچنین شاهد افزایش انواع پرینترهای سه بعدی موجود بوده ایم؛ از FDM گرفته تا SLS تا DED و موارد دیگر، بسته به فرآیندی که به دنبال آن هستید، ماشین‌های مختلفی وجود دارد. بر این اساس، انتخاب یک پرینتر سه بعدی ممکن است دشوار باشد. برای کمک به شما در کشف آنچه در بازار موجود است، در ادامه از برخی از محبوب‌ترین پرینترهای سه بعدی بازار نام برده‌ایم!

پرینتر سه بعدی Edge E1 – RAYSHAPE 

RAYSHAPE Edge E1 مخفف سرعت و دقت و مقرون به صرفه بودن است. یک مدل ایده آل برای مبتدیان فعال در حوزه‌ی دندانپزشکی دیجیتال به خصوص آنکه، RAYSHAPE، این سازنده آسیایی، به لطف راه حل های رزینش، خود را به عنوان یک مهره‌ی اصلی در بخش بزرگتر قرار داده است. در این مورد، Edge E1 از فناوری LCD (نمایشگر کریستال مایع) استفاده می کند. این کار با پوشاندن صفحه نمایش به گونه‌ای عمل می‌کند که فقط طرح لایه فعلی برای پخت در معرض نور باشد. این پرینتر برای چاپ دقیق و سریع خود امتیاز بالایی کسب می کند. حجم چاپ آن 192 × 120 × 190 میلی متر است. این امر آن را به ویژه برای تولید قالب های جراحی، اسپلینت ها، دندان های مصنوعی و الاینرها مناسب می کند. با سرعت چاپ 40 میلی متر در ساعت و اندازه پیکسل 50 میکرومتر، سرعت و وضوح بالای خود را نیز به رخ می کشد. سیستم باز مواد، نیز امکان کار با رزین های شرکت‌های مختلف را فراهم می کند. ضخامت لایه را می توان به صورت دستی تنظیم کرد کع از 0.05 تا 0.1 میلی متر متغیر است. پرینتر سه بعدی Edge E1 بسیار کاربرپسند است و دارای یک محفظه هواگیر و یک صفحه کنترل برای تنظیمات فرآیند است.

BigRep One.4 – BigRep

BigRep که در برلین مستقر است، یکی از پیشروان مشهور در زمینه راه حل های تولید افزودنی است که مجموعه ای کامل از محصولات، شامل پرینترهای سه بعدی، نرم افزار و فیلامنت را ارائه می دهد. BigRep از زمان تأسیس در سال 2014، با ایجاد دفاتری در بوستون و سنگاپور، دامنه جهانی خود را گسترش داده است. مجموعه محصولات آنها از سه چاپگر تخصصی تشکیل شده است: BigRep STUDIO G2، BigRep ONE.4 و BigRep PRO.2. این ماشین ها به طور خاص برای محیط های صنعتی طراحی شده اند و از فناوری FDM/FFF برای تضمین کیفیت چاپی استثنایی استفاده می کنند. چاپگر BigRep ONE.4 به دلیل کارایی چشمگیر خود در تولید چاپ های با فرمت بزرگ متمایز است. BigRep ONE.4 با ابعاد 1850 x 2250 x 1725 میلی متر و وزن 460 کیلوگرم، برای کاربردهای مختلف مانند معماری، پروتوتایپینگ و تحقیقات ایده آل است. اگرچه ONE.4 از طیف محدودتری از متریال در مقایسه با سایر مدل های BigRep پشتیبانی می کند، اما ONE.4 همچنان با PLA، TPU، PETG و سایر مواد سازگار است. علاوه بر این، کاربران این امکان را دارند که بین فیلامنت‌های تولید این شرکت یا شرکت‌های دیگر انتخاب کنند، که برای آنها آزادی بیشتر و امکان سفارشی‌سازی بر اساس نیاز را فراهم میآورد.

Lisa X – Sinterit 

پرینتر سه بعدی Lisa X از Sinterit، یک شرکت لهستانی، بخشی از چیزی است که این شرکت آن را خط پرینترهای فشرده می نامد که شامل Lisa و Lisa PRO می شود. Sinterit همچنین چاپگر سه بعدی صنعتی NILS 480 را ارائه می دهد. با استفاده از فناوری SLS، این چاپگر به دلیل سرعت و حجم چاپ زیاد خود متمایز شده است. قادر به چاپ با سرعت 14 میلی متر در ساعت است و دارای بستر چاپ 130 در 180 در 330 میلی متر است. این باعث می‌شود که Lisa X بزرگترین و سریع‌ترین چاپگر سه بعدی جمع‌وجور SLS ارائه شده توسط Sinterit باشد. از انواع فایل های مختلف مانند STL، 3MF یا OBJ پشتیبانی می کند و از نرم افزار Sinterit Studio استفاده می کند. این شرکت دو نوع نرم افزار ارائه می دهد: Sinterit Studio یا Sinterit Studio ADVANCED. تفاوت بین این دو برنامه در امکان استفاده از مواد شخص ثالث و تنظیم پارامترهای چاپ است. علاوه بر این، دارای 16 المان گرمایش مستقل است که در چهار ناحیه قابل تغییر توزیع شده اند: محفظه فشار، سطح فشار، سیلندر و پیستون. همچنین مجهز به سیستم Airblade است که به طور خودکار شیشه لیزر را در حین چاپ تمیز می کند و سیستم لیزر صنعتی Galvo که سرعت چاپ را افزایش می دهد و یکی از مهمترین ویژگی های دستگاه است.

Massivit 1800 – Massivit

پرینتر Massivit 1800 یک چاپگر با فرمت بزرگ مجهز به فناوری GDP (Gel Dispensing Printing) است که از فوتوپلیمرهای حساس به UV استفاده می کند. از نظر مشخصات، چاپگر مساحت چاپ چشمگیر 145 در 111 سانتی‌متر در 180 سانتی‌متر را ارائه می‌کند و سرعتی در حدود 35 سانتی‌متر در ساعت در محور Z با سرعت خطی 300 میلی‌متر بر ثانیه دارد. Massivit 1800 Pro چاپ سه‌بعدی سریع‌تری را برای پروتوتایپ‌ها و قطعات نهایی با فرمت بزرگ با مقیاس‌پذیری، هد چاپی دوگانه برای افزایش کارآمدی جریان کار، طیف گسترده‌ای از حالت‌های چاپ و نظارت از راه دور ارائه می‌دهد.

Sapphire XC 1MZ – Velo3D

Velo3D، یک تولید کننده دستگاه‌های پرینت سه بعدی آمریکایی مستقر در کالیفرنیا است که چاپگر PBF به نام Sapphire XC 1MZ را ارائه می دهد. این چاپگر با قطر 600 میلی‌متر و ارتفاع 1000 میلی‌متر، بیشترین حجم ساخت را در میان پرینترهای SLS در کلاس خود ارائه می‌کند. در واقع، محفظه ساخت تقریباً 10 برابر بزرگتر از نسخه قبلی خود یعنی Sapphire اصلی و 30٪ حجم ساخت بزرگتر از چاپگرهای قابل مقایسه سایر تولید کنندگان پیشرو ارائه می‌دهد. علاوه بر این، نرم‌افزار آماده‌سازی پرینت Flow و نرم‌افزار تضمین کیفیت Assure به همراه دستگاه ارائه می‌شوند و هشت لیزر یک کیلوواتی پرینتر قادر به تولید قطعات صنعتی با سرعت بالا هستند. علاوه بر این، Sapphire XC 1MZ دارای یک recoater با سرعت بالا و بدون تماس است که زمان بین لایه ها را کاهش می دهد. این دستگاه در چندین شرکت هوافضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.


منبع: 3Dnatives.com