همانطور که می دانیم استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما روز به روز در حال افزایش می شود. در واقع، شرکت‌های بیشتری در حال توسعه نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در انواع زمینه‌ها و خدمات هستند. یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها ChatGPT است، یک برنامه هوش مصنوعی پیشرفته که قادر به پاسخگویی به سؤالات و حل مشکلات به روشی شبیه به انسان است. توسعه آن بر اساس مجموعه عظیمی از داده های متنی است که به آن اجازه می دهد پاسخ های مستقیم و مفید را به طور طبیعی و در عرض چند ثانیه فرموله کند. علاوه بر این یکی از قابلیت های آن شامل تولید کد بر اساس درخواست های خاص است. به همین دلیل است که ChatGPT را می توان در بخش چاپ سه بعدی برای کاربردهای مختلف مانند طراحی مدل های سه بعدی نیز پیاده سازی کرد. با این پیشرفت های تکنولوژیکی، هوش مصنوعی درها را به روی بسیاری از برنامه های کاربردی جدید در انواع صنایع باز می کند. در مورد تکنولوژی تولید افزودنی، جالب است بدانید که چگونه می توان از آن برای تولید فایل های STL برای کمک به فرآیند طراحی استفاده کرد. برای انجام این کار، ChatGPT از فرم ورودی‌ای به نام prompt استفاده می کند که دستورالعمل ارائه شده توسط کاربر است. همانطور که انتظار می رود، کیفیت خروجی به اطلاعات ارائه شده و درجه مشخصات آن بستگی دارد. بنابراین، هرچه زمینه یا اطلاعات اضافی بیشتر ارائه شود، پاسخ تولید شده توسط ChatGPT بهینه تر خواهد بود، به ویژه هنگام ایجاد مدل های سه بعدی. ما نگاهی به نحوه انجام این فرآیند از ترکیب دو فناوری - چاپ سه بعدی و هوش مصنوعی - انداختیم.

ChatGPT و طراحی برای چاپ سه بعدی

اولین راه برای استفاده از ChatGPT در طراحی مدل های پرینت سه بعدی، فرموله کردن یک دستور با دستورالعمل ایجاد یک فایل STL است. این نوع فایل به طور جهانی در تولید مواد افزودنی استفاده می شود و مشخصه آن تولید مش بر اساس اشکال مثلثی است. همچنین اگر به صورت ASCII.STL تولید شود، یک قالب قابل خواندن برای انسان است و تفسیر خروجی ChatGPT را ساده تر می کند. هنگام ایجاد آن با استفاده از هوش مصنوعی، صبر لازم است، زیرا برای دستیابی به مدل بهینه، اطلاعات باید به تدریج به برنامه اضافه شود. پس از چندین بار تلاش و اصلاح، به تدریج به نتیجه دقیق تری از مش خواهیم رسید. چیزی که باید در نظر داشت این است که برنامه می تواند در نقطه ای متوقف شود که در حال تولید یک فایل بسیار بزرگ است. اگر این اتفاق افتاد، فقط "ادامه" را به عنوان یک دستورالعمل اضافه کنید و نرم افزار از همان جایی که متوقف شد ادامه خواهد داد.

امکان دیگر استفاده از هوش مصنوعی برای برنامه های طراحی خاص مانند OpenSCAD است. این یک ابزار طراحی CAD منبع باز است که برای ایجاد مدل های سه بعدی با استفاده از یک زبان برنامه نویسی استفاده می شود. برای کاربران تازه کار، یادگیری این نوع زبان می تواند کاری پیچیده و زمان بر باشد. بنابراین اکنون می توانید به ChatGPT اجازه دهید کار برنامه نویسی را برای شما انجام دهد. به لطف توانایی هوش مصنوعی برای نوشتن کد، می‌توانید از ChatGPT بخواهید تا خطوط کدی برای OpenSCAD ایجاد کند. شایان ذکر است که برنامه OpenAI هنوز در مراحل اولیه قابلیت برنامه نویسی OpenSCAD خود است. به همین دلیل است که برای تولید موفقیت آمیز یک مدل به دستورالعمل های بسیار خاصی نیاز دارد. علاوه بر این، نیاز به تنظیمات دارد و در حال حاضر بهترین انتخاب برای پاسخگویی به درخواست هایی که نیاز به خلاقیت بالایی دارند نیست.

همانطور که می بینیم پتانسیل ChatGPT در تسهیل طراحی مدل های چاپ سه بعدی بسیار زیاد است. با توسعه بیشتر توسط OpenAI، می تواند ابزاری مفید برای مبتدیانی باشد که تازه شروع به کار در دنیای چاپ سه بعدی کرده اند. در هر صورت، این حوزه ای است که ما همچنان با علاقه و اشتیاق به تماشای آن نشسته‌ایم.


منبع: 3dnatives