پرینت سه بعدی در ابعاد بزرگ معمولا به صورت یک تکه انجام نمی شود و مدل مورد نظر بر اساس اندازه پرینت دستگاه ها و یا در بعضی مواقع با در نظر گرفتن کارکرد قطعه برش خورده و به به صورت چند تکه پرینت می شود. بعد از پرینت، این قطعات پرینت شده کنار هم چسبانده می شوند. وقتی تعداد قطعات برش خورده زیاد می شود حتما آنها را شماره گذاری می کنیم تا ترتیب قطعات رعایت شود.

چسباندن قطعات برش خورده در پرینت سه بعدی ابعاد بزرگ

چسباندن قطعات برش خورده در پرینت سه بعدی معمولا کار راحتی نیست به این خاطر که اولا نباید خط برش معلوم باشد و نکته بعدی هم اینکه ابعاد و اندازه قطعه حفظ شده و تلورانس هایی که برای مونتاژ کردن قطعات در نظر گرفته شده بهم نخورد. برای چسباندن قطعات می توانید از چسب قطره ای، چسب 123 و چسب های دیگری که اثر خورندگی روی pla ندارند، استفاده کرد. اما یکی از بهترین راه های چسباندن قطعات در پرینت سه بعدی ابعاد بزرگ استفاده ار حلال pla است.

مزایای استفاده از حلال pla برای جسباندن قطعات پرینت شده

اولین مزیت استفاده از حلال pla تمیز بودن و دقت بیشتر محل چسبیدن قطعات به همدیگر است چون حلال pla محل چسبیدن قطعات به همدیگر را حل کرده و به این قسمت اضافه نمی شود. در واقع چسب های دیگر چون به فضای محل چسبیدن اضافه می شوند ممکن است قطعات از همدیگر فاصله بگیرند و علاوه بر دقت کمتر روی ظاهر قطعه نیز تاثیر بگذارند.

دومین مزیت استفاده از حلال pla محکم بودن اتصال بین قطعات است چون همانطوری که قبلا گفته شد حلال محل اتصال دو قطعه را حل کرده و بعد از خشک شدن اتصال بسیار محکمی را به وجود می آورد که برای قطعاتی که فشار خمشی و تنش زیادی را باید تحمل کنند بسیار مهم است.

روش استفاده از حلال pla