میزان پلاستیک‌ مصرفی صنعت مد به قدری زیاد است که آن را به یکی از آلوده‌کننده‌ترین صنایع برای سیاره ما تبدیل کرده است. این پلاستیک‌ها متأسفانه اغلب خیلی سریع و به روش اشتباه دور ریخته می‌شوند. در مواجهه با این بحران زیست محیطی، یک استارت آپ نوپا تصمیم گرفته است راه حلی پایدارتر برای دادن زندگی دوم به لباس ها و لوازم جانبی صنعت مد ایجاد کند، Balena، یک شرکت اسرائیلی که در سال 2020 تأسیس شد، مواد ترموپلاستیک قابل بازیافت را توسعه می دهد، و به ویژه راه حلی برای تکنولوژی تولید افزودنی راه اندازی کرده است. این ماده BioCirFlex به شکل فیلامنت یا پلت یافت می شود. ما با تیم این شرکت گفت‌ و گویی داشتیم تا در مورد ویژگی های این پلیمر و اینکه چگونه می تواند صنعت مد را متحول کند بیشتر بدانیم. 

در مورد Balena بیشتر به ما بگویید.

Balena یک شرکت مواد است که به توسعه مواد ترموپلاستیک قابل کمپوست و تجزیه زیستی اختصاص دارد که توسط دیوید روباخ تأسیس شده است. ماموریت Balena ایجاد یک سیستم گردشی برای محصولات و کالاهای مصرفی و حل یکی از بزرگترین چالش های صنعت مد یعنی عمر کوتاه محصولات است. دیوید روباخ یک مدافع پرشور پایداری و اقتصاد دایره ای است و متعهد به ایجاد تغییرات مثبت در صنعت با توسعه راه حل های مواد نوآورانه و عملی است. از طریق رهبری Balena، او به تغییر روش تولید و مصرف در صنعت مد و ساختن آینده ای بهتر برای همه ما کمک می کند.

چگونه شرکت شروع به کار کرد؟

امروزه 60 درصد لباس‌های مد روز از پلاستیک ساخته می‌شوند. تنها در ایالات متحده، بیش از 21 میلیارد پوند لباس به پایان عمر خود می رسند و هر ساله به محل های دفن زباله فرستاده می شود یا سوزانده می‌شوند. از این میان تنها 1 درصد بازیافت می شوند. در حال حاضر، هیچ راه حل دایره ای وجود ندارد که بتواند چرخه‌ی عمر این لباس ها را ادامه دهد و آلودگی ناشی از آن‌ها را به زمین و اقیانوس ها وارد نکند. علاوه بر این، در حالی که تقاضا برای پلاستیک‌های زیستی روز به روز در حال افزایش است، پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر موجود در بازار امروز به اندازه کافی پیشرفته نیستند که ویژگی‌هایی را که مواد پلاستیکی معمولی شامل می‌شوند، داشته باشند. بنابراین، شرکت ها نمی توانند به طور کامل پلاستیک های خطرناک و آلوده کننده استفاده شده در محصولات خود را جایگزین کنند. از طریق توسعه مواد شاخص Balena، BioCir، ما فرصتی برای تولید محصولاتی ایجاد کرده‌ایم که می‌توانند در پایان عمرشان پس گرفته شوند و در یک محیط کمپوست کنترل‌شده از طریق تجزیه زیستی بدون باقی گذاشتن هیچ گونه زباله یا آلودگی از بین بروند.

آیا می توانید در مورد موادی که Balena برای چاپ سه بعدی در حال توسعه‌شان است به ما بگویید؟

ماده BioCirFlex یک ماده ترموپلاستیک پیشرفته، انعطاف پذیر و کاملاً کمپوست پذیر است. با این محصول، ما امیدواریم که مواد سمی و مبتنی بر سوخت فسیلی را که در صنعت مد استفاده می شود کاهش دهیم. BioCir™ را می توان برای قالب گیری تزریقی تولید انبوه و برای چاپ سه بعدی با استفاده از فیلامنت یا پلت ها استفاده کرد. ترکیب منحصر به فرد کمپوست پذیری و انعطاف پذیری چیزی است که BioCir ما را از سایر رقبا در صنعت چاپ سه بعدی متمایز می کند.

چگونه BioCir نیازهای صنعت مد را برآورده می کند؟ 

صنعت مد یکی از آلاینده‌ترین صنایع در جهان است. پلاستیک‌هایی مانند PU، EVA و PVC که در تولید لباس‌ها گنجانده شده‌اند، به یک بحران زیست‌محیطی تبدیل شده‌اند که سیاره ما را در آینده نزدیک و دور تحت تأثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل است که ما با هدف قرار دادن صنعت مد شروع کرده ایم.

آیا می توانید در مورد مفهوم ROOTS که اخیراً توسعه یافته است به ما بگویید؟

ما با کیتی شوکمن استایلیست مشهور همکاری کردیم تا یک صندل پرینت سه بعدی منحصر به فرد ایجاد کنیم. کیتی از ریشه درختان الهام گرفته بود و به دنبال بازتولید شکل ها و کلاف های آنها بود. نتیجه یک درهم تنیدگی بین قسمت بالایی و کف پا است که شبیه ریشه زیر پای ما است. صندل های ROOTS با فیلامنت ما به صورت سه بعدی پرینت شدند و هدف آن ایجاد یک محصول پایدارتر برای صنعت مد بود.

به نظر شما چه ارتباطی بین تولید افزودنی و اقتصاد دایره ای وجود دارد؟

پرینت سه بعدی صنعت مد را متحول می کند و راه را برای یک اقتصاد دایره ای و پایدارتر هموار می کند. پرینت سه بعدی با پتانسیل خود برای کاهش ضایعات، بهینه سازی استفاده از منابع، افزایش عمر محصول و فعال کردن تولید محلی، فرصت های جدیدی را برای فرآیندهای تولید پایدار باز می کند. با این حال، فقدان مواد مناسب برای تولید، موفقیت چاپ سه بعدی در تولید کفش را تا همین اواخر محدود کرده بود. مواد موجود قادر به برآورده کردن استانداردهای عملکرد بالا مورد نیاز برای تولید کفش نبودند. با این حال، نسل جدیدی از مواد قابل چاپ سه‌بعدی که برای کفش‌ها مناسب هستند، پدید آمده‌اند، از جمله مواد BioCir ما. این طراحی شده است تا استانداردهای دوام و انعطاف‌پذیری مورد نیاز برای تولید کفش را برآورده کند و فرصت‌های جدیدی را در صنعت تولید کفش با چاپ سه بعدی فراهم کند.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت BioCir سر بزنید.