در ادامه مبارزه اوکراین علیه روسیه، چاپگرهای سه بعدی نقشی قابل توجهی پیدا کرده‌اند. ویژگی‌هایی چون قابلیت حمل و نقل، تولید در محل و بر اساس تقاضای این تکنولوژی در شرایط این چنینی بسیار کارآمد هستند. در اوکراین از چاپگرها برای موارد متنوعی استفاده می‌شود از جمله از ساخت قطعات سلاح و هواپیماهای بدون سرنشین در خط مقدم، و در بخش غیرنظامی، در ساخت و ساز و مراقبت‌های پزشکی برای آسیب دیدگان. اکنون، بار دیگر با اطمینان می توان گفت که پرینت سه بعدی به خدمت بازگشته است، زیرا ایالات متحده اعلام کرده است که چندین چاپگر سه بعدی بزرگ و صنعتی را در اختیار اوکراین قرار می دهد تا بتوانند قطعات یدکی و جایگزین چاپ شده را برای نیروهای مسلح اوکراین فراهم کنند.

برای تجهیزات میدان جنگ خود ویلیام لاپلانت، معاون وزیر دفاع آمریکا، طی سخنانی در CNAS اظهار داشت که چاپگرهای سه بعدی صنعتی ماه گذشته به اوکراین تحویل داده شدند و مهندسان اوکراینی اخیراً آموزش های خود را در مورد چگونگی استفاده از آن‌ها به پایان رسانده اند. این کار در محل انجام می‌شود و آنها در حال چاپ تمام قطعات یدکی خود هستند که بسیار سریعتر از شیوه‌های سنتی تولید است.

در حالی که نوع یا مدل دقیق پرینترهای سه بعدی صنعتی مشخص نشده است، با توجه به اندازه و هدف بزرگ آنها (LaPlante اشاره می کند که چاپگرها به اندازه یک کامیون کوچک هستند)، می توانیم فرض کنین که آنها هر تعداد پرینتر سه بعدی صنعتی که ما تصور میکنیم را در اختیار دارند. برخی از احتمالات شامل پرینترهای سه‌بعدی binder jetting یا powder bed fusion است که می‌توانند چندین بخش را در یک مرتبه چاپ با متریال فلز یا سرامیک بسازند، اگرچه همیشه به این بزرگی نیستند. از طرف دیگر، آنها ممکن است چاپگرهای DED باشند که اغلب به طور خاص برای تعمیرات مبتنی بر فلز استفاده می شوند و معمولاً بسیار بزرگ هستند.

ارسال پرینترهای سه بعدی برای کمک به اوکراین

در اوکراین، در بحبوحه جنگ، مشکل تولید قطعات تعمیری یک چالش مداوم بوده است. وضعیت اسفناکی که منجر به خلاقیت و راه حل های موقتی شده بود. امید است که ورود این چاپگرهای سه بعدی صنعتی تلاشی در جهت استانداردسازی و ساده‌سازی با استفاده از شماتیک‌ها و طرح‌های رسمی باشد که ممکن است قبلاً خارج از کانال‌های مناسب ساخته شده باشند، همانطور که ویلیام لاپلانت می‌گوید: «اوکراینی‌ها قبل از اینکه حتی بسته‌های داده‌های فناوری را داشته باشند، قطعات خودشان را پرینت سه بعدی می‌کردند. و همانطور که [دستیار وزیر دفاع در امور تداوم] کریس لومان می‌گوید، «زمانی که کشور شما مورد حمله قرار می‌گیرد، قوانین مالکیت معنوی چندان جالب توجه نیستند».

به هر حال، با جدیدترین ابزار موجود در زرادخانه، با پتانسیل تعمیرات سریع برای حفظ ماشین آلات و مواد در میدان، ما مطمئناً همچنان شاهد نوآوری ها و نوسازی های چاپ سه بعدی در خط مقدم مبارزه اوکراین خواهیم بود.


منبع: 3dnatives