فصل تابستان جذابیت‌های بسیاری دارد؛ اما نمیتوان منکر معایب آن نیز شد. از جمله عرق کردن و پیامدهای آن، مانند: بوی نامطبوع و لک شدن لباس. اما آیا می دانستید که عرق در واقع می تواند کلید ردیابی بسیاری از بیماری ها باشد؟ این همان موضوع تحقیق جدیدترین پروژه‌ی محققان دانشگاه هاوایی در کالج مهندسی Mānoa است که در آن از طریق پرینت سه بعدی یک حسگر عرق پوشیدنی، تحت عنوان "sweatainer" برای به دست آوردن اطلاعات کلیدی در مورد سلامت و بهداشت استفاده می کنند.
تعریق در واقع برای بدن بسیار مفید است و به ما کمک می کند تا دمای بدن خود را تنظیم و سموم را از بدن خارج کنیم. از آن گذشته، یک منبع حیاتی برای پزشکان در جهت ردیابی شاخص های مختلف سلامت است. در این مورد، محققان اشاره می‌کنند که عرق، نه تنها می‌تواند سرنخ‌هایی از کم‌آبی، خستگی و سطح قند خون ارائه دهد، بلکه به نظارت بر شرایط حادتر مانند فیبروز کیستیک، دیابت و نارسایی قلبی نیز کمک می‌کند. تخمین زده می شود که 40000 کودک و بزرگسال با فیبروز کیستیک، 37.3 میلیون بزرگسال مبتلا به دیابت و 6.5 میلیون مبتلا به نارسایی قلبی تنها در ایالات متحده زندگی می کنند، بر این اساس، این پروژه می تواند برای کمک به حفظ سلامت این افراد نقش مهمی ایفا کند و پرینت سه بعدی نیز آزادی عمل لازم برای ساخت این دستگاه نوآورانه را در اختیار محققان قرار داده است.

مزایای سنسور عرق پرینت سه بعدی
اگرچه شاید به اندازه روش هایی مانند آزمایش خون به طور گسترده مورد بحث قرار نگیرد، جمع آوری نمونه‌ی عرق در حال حاضر به عنوان بخشی از آزمایش برای بیماری های مختلف، به ویژه فیبروز کیستیک استفاده می شود. با این حال، روش‌های سنتی می‌توانند پرهزینه و دشوار باشند، زیرا نیاز به استفاده از بالشتک‌های جاذب یا لوله‌های حفره‌ای ریز دارند که روی اپیدرم فشار داده می‌شوند تا عرق را جذب کنند. این پروسه نیازمند پرسنل آموزش دیده، حمل و نقل ویژه و تجهیزات آزمایشگاهی پرهزینه است. حتی دستگاه های پوشیدنی که تا کنون ساخته شده اند، هنوز یک بار مصرف هستند. اما به لطف استفاده از تکنولوژی تولید افزودنی، محققان توانستند این دستگاه پوشیدنی جدید را بسازند که به ادعای آنها قابلیت های دستگاه‌های عرق پوشیدنی را افزایش داده و جهشی بزرگ در تجزیه و تحلیل عرق خواهد بود.

این سنسور با استفاده از یک چاپگر تجاری DLP ساخته شده است (نام تجاری ذکر نشده است) و یک دستگاه پوشیدنی کوچک است که از نظر اندازه شبیه برچسب کودک است. این دستگاه قادر به جمع آوری و تجزیه و تحلیل عرق است و دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است که محققان معتقدند به هدایت نوآوری به سمت نظارت بر سلامت شخصیِ در دسترس تر، راحت تر و روشن تر کمک می کند. به عنوان مثال، در بیانیه مطبوعاتی به روش جمع‌آوری عرق “multi-draw” اشاره شده است به این معنی که امکان جمع‌آوری نمونه‌های عرق متعدد و جداگانه برای تجزیه و تحلیل روی دستگاه یا در آزمایشگاه فراهم شده است. به گفته محققان، این کار مجموعه عرق را کارآمدتر می‌کند و می‌تواند به فراهم آوردن امکانات آزمایش در خانه، ذخیره نمونه‌ها برای تحقیقات آینده و ادغام بهتر با روش‌های نظارت بر سلامت موجود کمک کند. توسعه ‌ی امکانات و تجهیزات سلامت شخصی و به ویژه در خانه، مقوله‌ای است که به طور فزاینده ای در پرینت سه بعدی پزشکی شاهد آن بوده ایم زیرا یکی از کاربردهای اصلی این فناوری، در این حوزه است.

Tyler Ray، یکی از نویسندگان این تحقیق و همچنین استادیار دپارتمان مهندسی مکانیک، می‌گوید: «پرینت سه‌بعدی حالت طراحی کاملاً جدیدی را برای حسگرهای عرق امکان پذیر کرده است که به ما اجازه می دهد  شبکه‌ها و ویژگی‌هایی با پیچیدگی بی‌سابقه را در طراحی لحاظ کنیم. در این پروژه، ما از چاپ سه بعدی برای نمایش فرصت های گسترده ای که این رویکرد برای نمونه سازیِ در دسترس، نوآورانه و مقرون به صرفه از دستگاه های حسگر عرق پوشیدنی پیشرفته می دهد، استفاده می کنیم.
برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به کل مقاله پژوهشی در اینجا مراجعه کنید.


منبع: 3dnatives.com