نیکولو پاگانینی که «ویولونیست شیطان» نام داشت، اثری فراموش نشدنی را در تاریخ موسیقی بر جای گذاشت. او با استفاده از ویولن نمادین Il Cannone که توسط Guarneri "del gesù" ساخته شده بود، ملودی های پیچیده ای را با دقتی بی نظیر ارائه کرد. میراث او پابرجاست و اکنون با استفاده از فناوری مدرن در ایتالیا و فراتر از آن جان تازه‌ای گرفته است. یک نسخه چاپ سه بعدی از ویولن پاگانینی اکنون به دنبال احیای تصویر مرموز او در فرهنگ و تاریخ است. به افتخار هفتادمین سالگرد پرمیو پاگانینی، برگزارکننده مسابقه، ویولن مشهور Guarneri را به طورز واقع گرایانه‌ای از طریق چاپ سه بعدی بازسازی کرده است. این پروژه با همکاری شرکت معتبر چاپ سه بعدی ایتالیایی، 3DiTALY، هنر، فناوری و اهمیت تاریخی را در هم آمیخته است. ویولن پاگانینی که با چاپ سه بعدی، فراتر از یک سرمایه‌گذاری فریبنده بازسازی است، پیوندی بین آموزش فرهنگی مدرن و جوهره‌ و تاریخ هنر است.
Il Cannone اصلی از سال 1851 پس از وصیت نیکولو پاگانینی به زادگاهش در Palazzo Tursi اقامت داشته است. برای ایجاد مدل سه بعدی، یک فرآیند اسکن پیچیده با دقت با استفاده از تجهیزات پیشرفته، مستقیماً در Palazzo Tursi، همانطور که در یک ویدیو توسط شورای شهر جنوا مستند شده است، انجام شد. پس از آن، فرآیند چاپ سه بعدی آغاز شد. ویولن پرینت سه بعدی پاگانینی به‌عنوان یک کپی دقیقاً 1:1 از ویولن اصلی است، شاهکاری که از طریق فناوری SLA توسط 3DiTALY انجام شده است. با توجه به جزئیات پیچیده نسخه اصلی، فرآیند پرینت سه بعدی نیاز به ساختارهای پشتیبانی متعددی داشت که در طول پس پردازش به دقت حذف شدند. طرح رنگ ویولن که از رزین سفید ساخته شده و با سیم‌های نایلونی قرمز تزئین شده است، به پرچم سنت جورج، پرچم و نشان شهر جنوا و همچنین لوگوی جدید مسابقه Premio Paganini و بدنه برگزارکننده آن ادای احترام می‌کند.
در حال حاضر، ویولن پرینت سه بعدی پاگانینی در Palazzo Doria Carcassi، جایی که پنجاه و هفتمین دوره مسابقه قرار است از 16 تا 27 اکتبر 2023 برگزار شود، قرار دارد. همچنین قرار است یازدهمین نمایشگاه MakerFaire در رم را در تاربخ 20 تا 22 اکتبر 2023 برگزار کند. در حال حاضر، ماکت ویولن Guarneri پرینت سه بعدی در دسترس عموم نیست.

داستان قدیمی، داستان جدید - این چیزی است که ویولن پاگانینی چاپ سه بعدی به شما می گوید
با این حال، این ویولن پاگانینی چاپ سه‌بعدی هدف قابل توجهی را دنبال می‌کند – تبلیغ MakerFaire در رم و رقابت Permio Paganini. استفاده از اقلام پرینت سه بعدی به منظور بازاریابی از الگدهای تکرارشونده بوده است، به ویژه در فیلم ها، سرمایه گذاری های شرکتی، و ... با این حال، استفاده تبلیغاتی از این ویولن پرینت سه بعدی کاملا تصادفی است. شهردار «مارکو بوچی» از جنوا، مأموریت بزرگ‌تری را در به کارگیری فناوری برای پر کردن شکاف بین موسیقی، فرهنگ و مخاطبانی که پیش از این درگیر نشده اند را دنبال می‌کند. او کپی سه بعدی ویولن نمادین گوارنر را به عنوان یک رسانه داستان سرایی معاصر برای یک روایت باستانی در نظر می‌گیرد و بیان می‌کند: «این یک ابتکار تبلیغاتی عالی برای Premio Paganini است که در بین جوانان نیز محبوب خواهد بود. Cannone سه بعدی یک فرصت اضافی است که توسط فناوری‌های جدید ارائه می‌شود و می‌توان آن را به مدارس و در سراسر شهر آورد تا پاگانینی را به شیوه‌ای غیر متعارف معرفی کند. تأثیر پروژه چاپ سه بعدی Guarneri غیرقابل انکار است. تلاش برای استفاده از ابتکار عمل برای احیای میراث پاگانینی در مقیاس جهانی بدون شک به ثمر نشسته است. این تلاش بر ظرفیت فن‌آوری‌های مدرن، از جمله چاپ سه‌بعدی، برای بازسازی تاریخ تاکید می‌کند و آن را برای مخاطبان گسترده‌تر و غیرمتخصص قابل دسترس و جذاب می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره Il Cannone از چاپگر سه بعدی و Premio Paganini را می توانید در اینجا بیابید.


منبع: 3dnatives