صنعت چاپ سه بعدی در حوزه‌ی تولید اجزای دوچرخه غوغا به پا کرده است. شرکت ها همه چیز را از صندلی دوچرخه گرفته تا فریم بدنه را به این شیوه تولید می کنند. اکنون، Evonik با استفاده از مواد و متریال‌های خود در دسته دوچرخه های باری که به طور فزاینده ای محبوب هستند، قدم به بازی گذاشته است، که مورد علاقه خانواده های شهری مدرن است. پیش از این، دوچرخه های باری دست و پا گیر و سنگین بودند و مانور یا توقف را دشوار می کردند. با این حال، موج جدیدی از شرکت ها در حال استفاده از تکنیک ها و موادی مانند فوم پلی اتیلن برای سبک تر کردن این وسایل نقلیه هستند. Evonik گزارش می دهد که بازار دوچرخه های باری در سال گذشته 40 درصد رشد کرده است و رشد ثابت سالانه 22 درصدی را برای چند سال آینده تخمین می زند. Maniac & Sane، یک استارتاپ با نام عجیب و غریب که توسط Martin Fleischhauer تأسیس شده است. فلیشهاور می گوید: «در تولید جدیدترین دوچرخه های باری از فناوری های زیادی استفاده شده است که نیاز به طراحی‌های جدیدی برای بخش‌های عملکردی خاص دارد: محفظه‌های سرنشینان در حال بازتر شدن هستند و کمربندهای ایمنی 6 نقطه‌ای به زودی به یک ویژگی استاندارد تبدیل می‌شوند. با وجود این امکانات، دوچرخه های باری در مسیرهای باریک دوچرخه درون شهری به سختی جا می گیرند.

برای حل این مشکل، Maniac & Sane ماموریت دارد دوچرخه‌های باری را با پرینت سه بعدی اجزایی که می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و با استفاده از Evonik's INFINAM PA12 و تکنولوژی powder bed fusion تولید کند. همچنان که دوچرخه های باری توسعه پیدا می‌کنند، این شرکت انتظار دارد وزن را به تمایز اصلی محصولاتش تبدیل کند. Maniac & Sane با Kegelmann Technik برای تولید یک پایه AirTag و یک محفظه لامپ، طراحی شده برای کاهش وزن دوچرخه و ترکیب با بدنه آن، همکاری کرده است. این‌ تنها مراحل اولیه و شروع کار است و Maniac & Sane مشتاق است تا نوآوری‌های بیشتری ایجاد کند.

"ما می خواهیم طراحی های خود را با نیازهای مشتریان خود پیوند دهیم تا بتوانیم تجربه ای واقعاً شخصی با محصولات خود به آنها ارائه دهیم. به علاوه، این فلسفه همچنان منجر به ویژگی‌های جدیدی مانند لوگوهای نورانی می‌شود که در حال حاضر در حال اضافه کردن آن‌ها به طراحی خود هستیم… و ایجاد راه‌های جدیدی برای طراحان برای نزدیک‌تر کردن هرچه بیشتر ایده و اجرا." مارتین

این ایده که شرکت بتواند چیزهایی مانند لامپ های جداگانه تولید کند که از یک الگوی منحصر به فرد پیروی می‌کنند قابل توجه است. همچنین این شرکت نگهدارنده های منحصر به فرد و بهینه برای هر مشتری یا اسپیکر موسیقی روی دوچرخه تعبیه می‌کند. گنجاندن این ویژگی‌های شخصی تجربه خرید را افزایش می‌دهد، به آن‌ها ارزش افزوده می‌دهد و به یک محصول تجاری قانع‌کننده تبدیل می‌شود. این یک راه سریع است که به مردم اجازه می‌دهد لوازم جانبی زیادی را روی دوچرخه قرار دهند. پتانسیل ایجاد لوازم جانبی سفارشی مانند لامپ های منحصر به فرد، نگه دارنده های لیوان، بلندگو یا قلاب های کیف همه موارل هیجان انگیزی هستند. این رویکرد دوچرخه را از یک ابزار حمل و نقل صرف به یک وسیله نقلیه چند منظوره تبدیل می کند که به سرعت با انواع ویژگی های ایمنی سازگار است.

همچنین این پتانسیل برای این شرکت وجود دارد که به سرعت نسخه های خاص خود را با استفاده از چاپ سه بعدی عرضه کند. همکاری با مشاغل محلی مانند کافی شاپ ها و رستوران‌ها می تواند جذابیت انحصاری و محلی ایجاد کند. 

 مدل Maniac 9995 یورو و Sane 11995 یورو (به ترتیب 10800 و 13000 دلار) قیمت دارند. با مقایسه این دوچرخه‌ها با سایر وسایل لوکس مانند رولکس ساب مارینر یا مجموعه کاملی از وسایل نقلیه دیگر، ممکن است تعجب کنید که آیا مشتریان این شرکت دیوانه هستند یا عقلشان را از دست داده اند. یا شاید این وسیله‌ها، هدف مناسبی برای پرینت سه بعدی باشند، به جای بازار گسترده تر اما کمتر سودآور خودرو.


منبع: 3dprint