جنگ در اوکراین بدون اینکه بتوان پایانی برای آن متصور شد همچنان ادامه دارد. مسلماً از سال 2014 که روسیه کریمه را تصرف کرد، تهاجم تمام عیار به این کشور در واقع در فوریه 2022 شروع شد. اگرچه اوکراینی‌ها شجاعانه جنگیده‌اند، تعداد کشته‌ها و مجروحان همچنان در حال افزایش است و مهمات در حال تمام شدن هستند. در واقع، در ماه ژوئیه، ایالات متحده اعلام کرد که برای کمک به ادامه حمله متقابل، مهمات خوشه‌ای به این کشور ارسال خواهد کرد. اما اکونومیست یک سلاح جدید دیگر را گزارش کرده است که می تواند به تغییر روند کمک کند: بمب های چاپ سه بعدی. اوکراین با چاپ سه بعدی غریبه نیست. تعدادی پروژه با استفاده از تولید افزودنی برای کمک به تلاش های جنگی اجرا شده است. به عنوان مثال، تورنیکت های پرینت سه بعدی، پروتزها، تجهیزات حفاظتی، هواپیماهای بدون سرنشین، مدارس و موارد دیگر برای کمک به کمبودهای ناشی از مشکلات زنجیره تامین حیاتی بوده اند. اکنون این جدیدترین بمب‌های پرینت سه بعدی نیز از نیاز به نوآوری و انعطاف‌پذیری در خط مقدم و جایی که سلاح‌ها با محدودیت مواجح‌اند اما مواد منفجره تاثیر گسترده‌تری دارند متولد شده اند. علاوه بر این، خود بمب‌ها از جوامع آماتور سازنده سلاح‌، نه تنها در کشور بلکه از آن‌هایی که در مرزها از جمله لهستان و لتونی هستند، می‌آیند.

ساخت بمب های پرینت سه بعدی برای اوکراین

بر اساس گزارشی از اکونومیست، این بمب‌های پرینت سه بعدی نه تنها از نارنجک‌ها (با وزن 800 گرم به جای 300 گرم) موثرتر هستند، بلکه هزینه کمتری نیز دارند و یک گروه اشاره می‌کند که می‌توان آنها را با قیمت کمتر از 3.85 دلار تولید کرد. به این بمب‌ها "بمب های آب نبات" لقب داده‌اند و به طور انبوه تولید می شوند. به عنوان مثال، یک گروه در اوکراین ادعا می کند که می تواند هر هفته حدود 1000 پوسته پلاستیکی برای مواد منفجره را چاپ سه بعدی کند که سپس با C4 و قطعات فولادی پر می شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که تولید حتی بیشتر افزایش می‌یابد، زیرا نیروهای نظامی برای همین گروه حداقل ۱۵۰۰ بمب پرینت سه بعدی در روز درخواست کرده‌اند.

گروه های دیگری خارج از اوکراین نیز در این مراسم شرکت می کنند. اینها شامل ارتش دروک ("چاپ") است که در چهار ماه گذشته بیش از 30000 بمب آب نبات تولید کرده است. گزارش شده است که یکی دیگر از این گرو‌ه‌ها در لتونی 65000 گلوله بمب از اروپا ارسال کرده است. در واقع، اکونومیست گزارش داده است که مقامات گمرک اوکراین حتی چشم خود را بر روی آنها می بندند و محموله ها را به عنوان اسباب بازی های کودکان یا شمع گیر طبقه بندی می کنند.

گام بعدی در حال حاضر، مشابه کاری که جامعه سازندگان در طول همه‌گیری COVID-19 انجام می‌دهند، استانداردسازی تولید و حرفه‌ای‌تر برای نتایج مؤثرتر است. در حال حاضر، به نظر می رسد که حدود 200 مدل و اندازه مختلف از بمب های چاپ سه بعدی وجود دارد. هنگامی که مشکلات زنجیره تامین مربوط به قطعاتی که از کارگاه های مختلف می آیند حل شد و انواع بمب های آب نبات کاهش یافت، انتظار می رود صنعت به طور فزاینده ای حرفه ای تر شود. این ها همه گواهی بر سودمندی چاپ سه بعدی به طور کلی برای کاربردهایی است که در آن نیاز به نوآوری و انعطاف پذیری وجود دارد.


منبع: 3dnatives